Haber Detayı
01 Ocak 2020 - Çarşamba 15:42 Bu haber 601 kez okundu
 
AÜ Veteriner Fakültesi’nde “Nobel”lik bir bilim insanı: PROF. DR. ALİ BİLGİLİ
Haberi


Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde “Nobel”lik bir Bilim İnsanı: PROF. DR. ALİ BİLGİLİ

 

BİLGİLİ: TÜRKİYE’DE TARIM VE HAYVANCILIĞIN GELİŞMESİ İÇİN TÜM VETERİNER VE ZİRAAT FAKÜLTELERİ SEFERBER EDİLMELİDİR!

 

 

Mustafa BOŞDURMAZ

 

 

YENİ UFUK- Ankara Üniversitesi (AÜ) Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Bilgili’nin hayat hikâyesi, 2015 Nobel Kimya ödülünü alan Prof. Dr. Aziz Sancar’ın hayat hikâyesine çok benziyor.

Bilgili de benzer şekilde Sancar gibi, oldukça yoksul bir ailenin çocuğu. İlköğretim yıllarından itibaren ailesine yük olmamak için hem çalışıp hem okuyan Bilgili, özellikle lise yıllarında hamallık da dâhil zorlu ve ağır şartları olan çeşitli işlerde çalıştı. Bilgili; ilk, orta, lise ve üniversite dâhil okuduğu okulları hep üstün başarı ile bitirdi. Akademisyenlik döneminde de Türkiye’nin en genç doçent ve profesörleri arasında yer alan Bilgili, alanında yaptığı bilimsel çalışmalar ile gerek ulusal gerekse uluslararası alanda çok sayıda ödüle layık görüldü.

Bilgili, şimdiye kadar çok sayıda kitap ile yüzlerce bilimsel makale kaleme aldı. Yayımladığı “Veteriner Hekimliğinde Toksikoloji ve Veteriner Hekimliğinde Farmakoloji” isimli eserleri ile de bilim dünyasına ismini duyurdu.

 

Prof. Dr. Ali Bilgili, romanlara konu olabilecek ilginç hayat hikâyesi, akademik hayatı, yaptığı bilimsel çalışmalar, faaliyetler ile tarım ve hayvancılık sektörüne ilişkin gazetemizin sorularını yanıtladı.

Bilgili, Türkiye’deki tarım ve hayvancılığın gelişebilmesi için tüm veteriner ve ziraat fakültelerinin seferber edilerek çiftçilerin bilinçlendirilmesi gerektiğini kaydederek, özetle şunları söyledi:

“Türk çiftçisine destek olunarak, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi gerekiyor. Bu konuda acil olarak yapılması gereken: Çiftçinin her alanda desteklenmesi, bilinçlendirilmesi, hayvancılıkla ilgili uğraşan meslek gruplarının çiftçiler ile entegre edilmesi, her köye bir veteriner hekim uygulamasının yaygınlaştırılması gerekmektedir. Buna eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker Bey Dönemi'nde başlandı ama sonrasında geliştirilerek daha ileriye götürülecek şekilde devam edilmedi. “Çiftçiyi, köylüyü, hayvan yetiştiricisini bilinçlendirecek olan veteriner hekimler ve ziraat mühendisleridir.”

Bugün Gürcistan, Bulgaristan, Romanya, Kosova, Makedonya ve diğer Balkan Ülkeleri’nde et ve et ürünlerinin Türkiye’den daha ucuz olduğuna dikkat çeken Bilgili, süt ve süt ürünlerinin de çoğu Avrupa ülkesinde Türkiye ile kıyaslandığında daha ucuz olduğunu vurguladı.

 

ARI VE BALLARLA İLGİLİ ÇALIŞMAMLA ULUSLARARASI KONGRE’DE BİRİNCİ OLDUM

 

Prof. Dr. Ali Bilgili’ye yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

 

Sayın Hocam, okuyucularımız için biraz kendinizden bahseder, yazdığınız kitaplar hakkında bilgi verir misiniz?

 

Bilim alanımla ilgili Türkiye’de ilkler diyebileceğimiz kitaplarda editör ve bölüm yazarı olarak katkılarda bulundum. Daha önce Türkiye’de örneği bulunmayan bu eserlerin yazılması oldukça zor ve zahmetli oldu. Yurt içi ve yurt dışındaki kitapları, bilimsel kaynakları araştırıp, onları derlemek ve bir araya getirmek, öğrencinin anlayabileceği düzeyde yazmak çok zahmetli bir iştir.

Uluslararası olarak 2009 yılı Nisan ayında ABD’nin Teksas Eyaleti’nde dünyada ilk 50’ye giren Devlet Üniversiteleri’nin (Rice, Teksas, Houston ve Luisiana) hakemliğinde düzenlenen 62 ülkeden 1246 bilim insanının katıldığı Uluslararası Enerji, Endüstri ve Ekoloji alanında II’ncisi düzenlenen Proje Yarışması’nda ilk gün jüriden geçersen bir sonraki gün başka bir jüriye girecek şekilde takip eden aşamalarda beş ayrı jüriden geçtikten sonra Koordinatörlüğünü yürüttüğüm Projeye dünya ikinciliği, gümüş madalya ödülü verildi. Ayrıca ülkemizin çevre, halk sağlığı ve vektör kontrolünde kullanılan ilaçlarla ilgili; bunlara biyosidaller diyoruz. Yani kullandığımız hamam böceği ilaçları, gıda depolarında kullandığımız fare ilaçları, evde, dışarıda ve bataklıklarda kullanılan sinek ilaçları gibi. Tüm bu konularla ilgili bilimsel çalışmaların sunulduğu 1062 ulusal ve uluslararası (dünyanın çeşitli ülkelerinden) katılımcının bulunduğu 3. Uluslararası Biyosidal Kongresi’nde ballarda amitraz ve fluvalinat kalıntılarına yönelik çalışmam ile burada da birincilik ödülü aldım. Bunların haricinde çok sayıda uluslararası nitelikte almış olduğum ödül bulunmaktadır. Yine TÜBİTAK Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik Programı ve Ankara Üniversitesi Bilimsel Yayınları Özendirme Desteği kapsamında 20’nin üzerindeki bilimsel yayınıma Bilimsel Teşvik Ödülü verildi.

 

Yazdığınız kitaplar ve akademik hayatınız hakkında bilgi verir misiniz?

 

Çok sayıda kitabım ve 40’ın üzerinde kitap bölümü yazarlığım bulunmaktadır. Akademik hayatımda 1994 yılında doçent, 2001 yılında profesör oldum. Liseden sonra verdiğim 4 yıllık arayı düşersek Türkiye'nin en genç doçentleri ve profesörleri arasında yer aldım. Fakülteye Araştırma Görevlisi olarak başladığımda babam ilkokul öğretmeniydi ve evdeki beş kardeşin beşi de okuyordu. Babam Ben’i liseden sonra sağ sol olayları sebebiyle okutmadı. Yıldırım Beyazıt Lisesi’nde okudum. Sabahçı, öğlenci ve akşamcı öğrenimi olan lisenin 5 bin civarında öğrencisi vardı. Sabah erkenden kalkıp 06.00-08.00 saatleri arasında çalışıp okula gidiyordum. Lisedeki bölümümü de birincilikle bitirdim. Şu an emekli ilkokul öğretmeni Babam (89 yaşında) ve hâlâ hayatta. Sağ sol olaylarından dolayı Lise’den sonra eğitimime 4 yıl ara vermek zorunda kaldım. 12 Eylül 1980’de ordu yönetime el koyduktan 1 yıl sonra, yani liseden mezun olduktan 4 yıl sonra Örnek Mahallesi’ne 57 m2 kullanım alanı olan, evde anne, baba ve çocuklarla birlikte 7 kişilik nüfusla oturmakta iken maddi imkansızlıklardan dolayı eve en yakın olan Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’ni tercih ettim.  Fakülteyi de derece ile bitirdim. Üniversiteye Araştırma Görevlisi olarak başladığımda kendime 40 yaşından önce profesör olacağım diye bir hedef belirledim. Bu hedefimi de gerçekleştirdim.

 

HER İLE, HER İLÇEYE ÜNİVERSİTE KURULUNCA NİTELİK AZALDI

 

Size göre profesör olmak şimdi daha mı kolay, yoksa daha mı zor?

 

Her ile, ilçeye yüksek okul, fakülte, üniversite açtıkları ve buna bağlı olarak akademik atamalara ihtiyaç duyulduğundan dolayı artan talep üzerine günümüzde buralara profesör olarak atanmayı kolaylaştırdılar. Fakülteye girmeden liseden sonra pazarda karpuz kavun sattım, ekmek bayisinde çalıştım, hamallık ve avukat kâtipliği yaptım. Babam okumamı istemediğinden evden ayrılıp İzmir'e gittim, orada giyim sektöründe çalıştım. Maddi imkansızlıklar nedeniyle Lise’yi pardösü ve kabanım olmadan ceketle bitirdim. İzmir'e gittikten sonra bir kaban parası biriktirmek istedim ama maalesef biriktiremeden geri Ankara’ya döndüm. İki yıl yedi ay da eskiden Opera Köprüsü'nün sağında bulunan toptancı hâlinde çalıştım. O zamanlarda Toptancı Hali Adliye Sarayı ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın bulunduğu yerde idi. İki yıl yedi ay toptancı hâlinde çalıştığım dükkanda katip olarak hesapları tuttum.

 

FAKÜLTEDE İKEN KENDİ KAZANDIĞIM PARA İLE İKİZ KARDEŞLERİMİ DE OKUTTUM

 

Fakülteyi de mi çalışarak okudunuz?

 

12 Eylül İhtilali olunca okuyacağım diye yola çıktım. O dönemde üniversite sınavlarında aldığım puanlarım yüksekti. Fakülteyi de yine toptancı halde farklı dükkanlarda katip olarak çalışarak okudum ve dereceyle bitirdim. Fakülte üçüncü sınıfta iken üniversite sınavına hazırlanan iki kardeşimi de dershaneye gönderiyordum. İki kardeşimden biri diş teknisyeni, diğeri profesör oldu. Fakülteyi de çalışarak okuyup bitirdim. Şunu herkesin bilmesi ve inanması gerekir: Azmettikten sonra sürekli çalışırsan mutlaka başarıya ulaşıyorsun. Tabii ki varlıklı bir ailenin çocuğu olsaydık şimdi çok daha farklı yerlerde olabilirdik.

 

MAAŞLARI DÜŞÜK OLDUĞU İÇİN ÜNİVERSİTE HOCALARINDA KÜSKÜNLÜK VAR

 

Akademisyenler az maaş aldıklarını ifade ediyor. Profesör maaşları 9-10 bin lira civarında. Akademik olarak kendini yenileyebilmesi için her ay aldığı maaşın birkaç bin lirasını; abone olduğu bilimsel dergilere, fotokopiye, satın aldığı yabancı dilde yazılmış kitaplara, o yıl içerisinde yurt içi ve yurtdışında katıldığı uluslararası kongrelere harcıyor. Bir profesör 3-5 yıl önce fakülteden mezun olup herhangi bir firmada birim sorumlusu olarak görev yapan mezun öğrencileri kadar maaş alıyor. Düşük maaş sebebiyle hocalarda küskünlük var.

 

BİLİNÇLİ HAYVAN YETİŞTİRİLMESİ VE BİLİNÇLİ İLAÇ KULLANILMASI GEREKİR

 

Bir veteriner hekim olarak sizce, Türkiye’de tarım ve hayvancılığın canlanması ve gelişmesi için neler yapılmalıdır?

 

Öncelikle Türkiye genelinde bütün çiftçilerin bilinçli hayvan yetiştirme ve bilinçli ilaç kullanması konularında tüm veteriner ve ziraat fakültelerinin görevlendirilmesi, seferber edilmesi gerekir. Hayvan ölümlerine özellikle yeni doğan hayvanların ölümlerine hangi etkenler sebep oluyorsa onlara ilgili koruyucu önlemlerin alınması, yeni ilaçların takip edilmesi ya da hangi ilaçların kullandırılması yönünde sınırlandırmalar getirilecekse o konuda çiftçilerin bilinçlendirilmesi lazım. Ülkemizde et ihtiyacını karşılamak için yapılmakta olan hayvan ithalatının durdurulması, elimizde bulunan yerli ırkların genetik ıslah çalışmalarıyla verimliliklerinin artırılarak yerli et üretiminin teşvik edilmesi gerekir. Ülkemizde 1983 yılında çıkan 183 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 1937 yılında 3202 sayılı yasa ile tarım ve hayvancılık hizmetlerini sektörel bir anlayışla düzenleyen kanun yürürlükten kaldırılmış, kırsal alana yönelik hizmetler fonksiyonel bir kamu örgüt anlayışı ile birlikte yeniden düzenlenmiştir. Bu düzenlemede işletme yapıları, hizmetlerin özelliği ve sektörler arası farklılıklar göz önüne alınmadığı için maalesef hayvancılık alanında hep geriye gidilmiştir. Bu nedenle Tarım ve Orman Bakanlığı’nda veteriner hekimlerin daha iyi hizmet verebilmesi için yukarıda bahsettiğim şekilde Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü’nün yeniden kurulması gerekmekte, ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığının hayvancılıkla ilgili birimlerin yönetiminde veteriner hekim sayısının artırılması gereklidir.

 

TÜRKİYE’DE HAYVANCILIĞIMIZIN KALKINMASINI İSTİYORSAK TÜM YEM VE YEM HAMMADDELERİNİ KENDİMİZ ÜRETMELİYİZ

 

Sayın Hocam, kırmızı et Türkiye’de diğer ülkelere göre niçin daha pahalı satılıyor?

 

Yem hammaddelerini dışarıdan almak yerine kendi ülkemizde üretmek durumundayız. Türkiye'de hayvancılığın kalkınmasını istiyorsanız, bunu mutlaka yapmalısınız ve kaliteli, ucuz ve fazla yem ihtiyacının karşılanması konusunda dışa bağımlılığa engel olmalısınız. Dışarıdan canlı hayvan ve et alımının mutlaka durdurulması gerekir.

 

DOĞAL OLARAK VETERİNER HEKİM HER YERDE ÇALIŞMAK ZORUNDA

 

Madem bu kadar fazla sayıda veteriner fakültesi var, peki mezun olanlar iş bulabiliyor mu?

 

Veteriner hekim, evcil ve yabani hayvanların hastalıklarının teşhis ve tedavileriyle ve hayvan ırklarının ıslahıyla uğraşan; çiftlikten sofraya gıda güvenliğinin kilit noktasında görev alan; hayvansal gıdaların muayene ve kontrollerini yapan; hayvansal kökenli gıdalar ve gıda katkı maddeleri için sağlık raporu düzenleyen kimsedir.

Veteriner hekimler; Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe müdürlüklerinde, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı diğer birimlerde, Et ve Balık Kurumu, Süt Endüstrisi Kurumu, Belediyelerde, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu araştırma laboratuvarlarında, Türk Silahlı Kuvvetleri hayvan sağlığı ve gıda kontrol hizmetlerinde, İlaç firmaları, özel sektör çiftlikleri ve hayvansal üretime dayalı gıda sanayiinde, Halk sağlığı ve çevre sağlığıyla ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, Kendi özel kliniklerinde, Emniyet Genel Müdürlüğü, Yem Sanayii, Hayvan sağlığı, halk sağlığı, hayvan yetiştiriciliği ve gıda güvenliği vs gibi alanlarda çalışma imkanı bularak insanlığa hizmet ederler.

İngiltere'de şu anda 7 veteriner fakültesi var. Hatta fazla diye birini kapattılar. Türkiye ile aynı nüfusa sahip, hayvancılık alanında dünyada en ileri ülkelerden birisi olan Almanya’da 6 adet veteriner fakültesi varken ülkemizde ne yazık ki 32 veteriner fakültesi açılmış durumda. Açılmak için daha yolda bekleyenler de var. Çok sayıdaki Veteriner Fakültesi açılması yerine AB standartlarında kaliteli eğitim – öğretim verilmelidir. Veteriner Fakültelerinin açılması konusunda asgari kriterler oluşturulmalı ve bu kriteri sağlayamayan fakültelerde eğitime izin verilmemelidir.

 

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

KUTU HABER:

...........................

 

PROF. DR. ALİ BİLGİLİ’NİN BİYOGRAFİSİ

 

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji vi Toksikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Bilgili. 08 Ekim 1961 Artvin/Yusufeli doğumlu. İki çocuk babası.

Kazandığı Akademik Dereceler

1- Yüksek Lisans: Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi, 11.07.1986.

2- Doktora: Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi, 18.06.1991.

3- Doçent: Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi, 06.10.1994.

4- Profesör: Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi, 22.05.2001.

Katıldığı Çalışmalar ve Akademik Yardımlar

Yurt Dışı: 1- Hannover Veteriner Yüksek Okulu’nda Farmakoloji ve Toksikoloji Enstitüsü’nde Prof. Dr. Hans Jurgen Hapke’nin yanında 01 Mayıs 1993- 01 Temmuz 1993 tarihleri arasında “Yem, Yem Hammaddeleri Gıdalarda Kimyasal Kirleticiler ve Kalıntılarının Analizleri" konusunda yapılan bilimsel çalışmaları izledim ve uygulamalara katıldım.

2-Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Lefkoşa, Kıbrıs, Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji derslerini vermek üzere 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında.

Yurt İçi: 1-Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Diyarbakır, Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji derslerini vermek üzere 1996-1997 Eğitim-Öğretim yılında (2547 Sayılı Kanun’un 40/a mad.)

2-Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Kırıkkale, Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji derslerini vermek üzere 1999-2000 Eğitim-Öğretim yılında (2547 Sayılı Kanun’un 40/a mad). 3-Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Kırıkkale, Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji derslerini vermek üzere 2000-2001 Eğitim-Öğretim yılında (2547 Sayılı Kanun’un 40/a mad).

Dernek, Vakıf, Meslek Kuruluşları Üyelikleri:

1- Veteriner Hekimler Derneği.

2- Türk Veteriner Hekimleri Birliği Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası.

3- Türk Veteriner Hekimleri Birliği Vakfı.

4- Türkiye Halk Sağlığı Kurumu.

5- Türk Toksikoloji Derneği.

6- Veteriner Tavukçuluk Derneği.

7- Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği.

8- Federation of European Toxicologists and European Societies of Toxicology (Eurotox).

9- Tarımsal Kalkınma Vakfı.

10- Sağlıklı Gıda Vakfı.

11- Probiyotik- Prebiyotik Derneği.

12- Ankara Yusufeli Kültür, Turizm ve Dayanışma Derneği.

13- Artvin Bilim Derneği.

Dernek, Vakıf, Meslek Kuruluş Yöneticilikleri:

1-Türk Toksikoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Saymanlığı, 20.09.1993’den itibaren 2 dönem ve 31.07.1997’den itibaren 1 dönem.

2-Sağlıklı Gıda Vakfı Kurucu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği, 1993’den itibaren 4 dönem.

3- Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği Kurucu Üyeliği ve Yönetim Kurulu üyeliği 31.07.1997’den itibaren 1 dönem.

4- Veteriner Tavukçuluk Derneği Kurucu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Üyeliği 1997’den itibaren 2 dönem.

5-Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve II. Başkanlığı, 21.04.1998’den itibaren 1 dönem.

6-Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Sekreterliği 1 dönem.

7-Tarımsal Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve II. Başkanlığı, 2005’den itibaren Temmuz 2012’ye kadar 3 dönem.

8-Probiyotik-Prebiyotik Derneği Kurucu Üyeliği, 2009-2010. (23.12.2009’da kuruldu).

9-Ankara Yusufeli Kültür, Turizm ve Dayanışma Derneği Denetleme Kurulu Üyeliği, 25 Nisan 2010’dan itibaren 1 dönem.

Komisyon, Kurul, Komite Üyelikleri:

1-Türkiye Cumhuriyeti (TC) Başbakanlık DPT ve Dünya Bankası işbirliği ile hazırlanan Ulusal Çevre Eylem Planı kapsamında hazırlanan taslağa son şekil verilmesi için oluşturulan Komisyon’a Türk Toksikoloji Derneği adına katılarak katkıda bulundum. 2-3 Temmuz 1997 Ankara.

2- TC Sağlık Bakanlığı'nın Halk Sağlığının korunması amacı ile yapılacak haşere ve vektör mücadelesinde kullanılan insektisit, rodentisit ve mollusisitlerin üretim ve ithal işlemlerini değerlendiren Pestisit Çalışma Komisyonu Üyeliği, 31.07.1997 tarihinden itibaren 2 yıl.

3- TC Başbakanlık DPT Müsteşarlığı 7’nci 5 yıllık kalkınma planı, İlaç Sanayii Komisyonu Veteriner İlaçları Alt-Komisyonu Üyeliği, 03.12.1998.

4-Türk Veteriner Hekimliği Kurultayı Çevre Komisyonu Üyeliği, 1999-2001.

5- TC Başbakanlık DPT Müsteşarlığı 8’nci 5 yıllık kalkınma planı (2001-2005), İlaç Sanayii Komisyonu Veteriner İlaçları Alt-Komisyonu Üyeliği, 23.01.2000.

6-TC Sağlık Bakanlığı ve Avrupa Birliği Ulusal Toksisite, Ekotoksisite ve Çevre Bilimsel Komitesi Üyeliği, 2001-2003.

7- TC Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Türkiye Jokey Klübü Komiserler Kurulu Yarış Komiser Yardımcılığı ve Yarış Komiserliği, 2003-2004 yılları.

8- Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Araştırıcı Bilgi Sistemi Üyeliği, 2004’den itibaren devam ediyor.

9- TC Başbakanlık DPT Müsteşarlığı 9’uncu kalkınma planı (2007-2013), İlaç Sanayii Komisyonu Veteriner İlaçları Alt-Komisyonu Üyeliği, 22.09.2005.

10- TC Sağlık Bakanlığı’nın Biyoteknoloji ve Biyogüvenlik Sağlık Komisyonu Üyeliği, 27.04.2006 tarihinden itibaren 2 yıl.

11- Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Programı Yardımcı Öğretim Üyeliği,  Eylül 2006’dan 2 yıl.

12- TC Çevre ve Orman Bakanlığı’nın Hayvan Deneyleri Merkezi Etik Kurulu Üyeliği,    29.12.2006 tarihinden itibaren 1 yıl.

Verdiği Dersler:

Lisans

Veteriner Farmakoloji-I ve –II.

Veteriner Toksikoloji (Çevre Bilimi, Toksikolojisi ve Çevre Koruma da dahil)

Lisansüstü

Farmakolojiye giriş ve farmakokinetik.

Bitkisel zehirler ve analizleri.

Pestisitler, halk sağlığı ilaçları ve analizleri.

Mikotoksinler ve analizleri.

Yemlerde bulunan olumsuzluk faktörleri.

Metaller ve diğer inorganik zehirler.

Doping.

Gıdalarda ilaç kalıntıları.

Başıboş hayvanların yakalanması ve ağrısız olarak uyutulması.

Kemoterapötikler (Kemoterapi I ve Kemoterapi II).

Solunum sistemi ilaçları.

Merkezi sinir sistemi ve Otonom sinir sistemi ilaçları.

Kalp damar sistemi ilaçları.

Beslenme farmakolojisi ve gelişmeyi hızlandırıcı ilaçlar.

İlaçların etkileri ve etki şekilleri.

Kromatografik yöntemler ve farmakolojik-toksikolojik analizlere uygulanması.

Uzmanlık Alanları:

1- Veteriner Farmakoloji.

2- Veteriner Toksikoloji.

3- Antibiyotikler, Antelmentikler, İç ve Dış Parazit İlaçları, Kemoterapötikler.

4- İlaç Etkin Maddesi ve İlaç Üretimi.

5- Farmakokinetik ve Toksikokinetik.

6- Çevre Bilimi, Çevre Kirleticileri ve Çevre Toksikolojisi.

7- Pestisitler, Halk Sağlığı İlaçları ve Analizleri.

8- Arılarda İlaç Kullanımı, Ballarda Kalıntı Analizleri.

9- Biyoteknoloji ve Biyogüvenlik.

10- Doping.

11- Yemlerde Bulunan Olumsuzluk Faktörleri.

12- Metaller ve Diğer İnorganik Zehirler.

13- Besin, Su, Toprak ve Hava Kirliliği.

14- Başıboş Hayvanların Yakalanması ve Ağrısız Olarak Uyutulması.

15- Beslenme Farmakolojisi ve Gelişmeyi Hızlandırıcı İlaçlar.

16- İlaçların Etkileri ve Etki Şekilleri.

17- Mikotoksinler ve Analizleri.

18- Kromatografik Yöntemler ve Farmakolojik-Toksikolojik Analizlere Uygulanması.

19- Gıdalarda İlaç ve Diğer Kimyasalların Kalıntıları.

20- Laboratuvar Hayvanlarında İlaç Kullanımı.

 

Kaynak: Editör: İhsan ibicek
 
Etiketler: AÜ, Veteriner, Fakültesi’nde, “Nobel”lik, bir, bilim, insanı:, PROF., DR., ALİ, BİLGİLİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
60
0
3
9
17
29
2
Trabzonspor
58
0
3
10
16
29
3
Sivasspor
53
0
6
8
15
29
4
Galatasaray
52
0
5
10
14
29
5
Beşiktaş
50
0
9
5
15
29
6
Alanyaspor
48
0
8
9
13
30
7
Fenerbahçe
46
0
9
7
13
29
8
Göztepe
38
0
11
8
10
29
9
Gaziantep FK
38
0
10
11
9
30
10
Antalyaspor
37
0
10
10
9
29
11
Kasımpaşa
35
0
14
5
10
29
12
Gençlerbirliği
32
0
14
8
8
30
13
Denizlispor
32
0
14
8
8
30
14
Yeni Malatyaspor
29
0
15
8
7
30
15
Çaykur Rizespor
29
0
16
5
8
29
16
Kayserispor
28
0
15
7
7
29
17
Konyaspor
27
0
12
12
5
29
18
MKE Ankaragücü
25
0
15
10
5
30
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı