Haber Detayı
25 Kasım 2019 - Pazartesi 12:45 Bu haber 434 kez okundu
 
ORTAK AKIL ŞEFFAFLIK KATILIMCILIK
Haberi


"ORTAK AKIL, ŞEFFAFLIK, KATILIMCILIK VE HAKKANİYET"

 

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi İYİ Parti Grup Başkanı Adnan Beker, Başkan Mansur Yavaş'ın 8 ay içerisinde Türkiye'nin en başarılı ve popüler belediye başkanı hâline geldiğini belirtti.

 

Beker, "Mansur Bey tüm politikalarını 'ortak akıl, şeffaflık, katılımcılık ve hakkaniyet' üzerine oturtuyor. Başarısının temel sırrı bu." dedi.

 

MUSTAFA BOŞDURMAZ

 

 

Adnan Beker işadamı. Berker Şirketler Grubu'nun sahibi. Daha önceki yerel seçimlerde ANAP ve MHP'den Pursaklar Belediye Başkan aday adayı oldu. Yıllarca milliyetçi siyasetin çeşitli kademelerinde görevler yaptı. En sonunda İYİ Parti kurulurken Genel Başkan Sayın Meral Akşener'in çağrısı üzerine Türkiye genelinde partinin kuruluş çalışmalarına katkı sağladı. Şu anda İYİ Parti Ankara Büyükşehir ve Çankaya Belediyesi Meclis Üyesi.

Aynı zamanda İYİ Parti Ankara Büyükşehir Belediyesi Grup Başkanı olan Beker'le, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın 8 aylık performansını konuştuk.

Büyükşehir Belediyesindeki makamında gazetemizin sorularını yanıtlayan Beker, Başkan Yavaş'ın hizmetleri, çalışma yöntemleri ve temel politikaları ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Grup Başkanı Adnan Beker'e yönelttiğimiz sorular ve verdiği cevapları şöyle:

 

- Sayın Adnan Beker, 8 aydır Ankara Belediyesi Meclis Üyesi olarak görev yapıyorsunuz. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş'ın bu süre içerisinde sergilediği performansı ile ilgili bir değerlendirme yapar mısınız?

 

Sayın Mansur Yavaş millet ittifakının adayı olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu gün itibarıyla karşılaştığımız tabloda, Türkiye'nin en günahkâr belediyesini devraldığımızı tespit ettik. İYİ Parti olarak millet ittifakının Türkiye'de yaptığı bütün faaliyetlere tam destek verdik ve vermeye de devam edeceğiz. Sayın Başkan Mansur Yavaş'ın yaptığı bütün doğrularının yanında, hatası olursa da karşısında olacağız. Şu anda böyle bir İYİ Parti Grubu var Ankara Büyükşehir Meclisinde. Bu süre içerisinde ciddi anlamda bir tasarrufa başlandı. Medyaya da yansıdığı gibi ciddi bir tasarruf gerçekleştirildi. Belediyenin har vurup harman savurması ve israfı önlendi. Makam araçlarının ve personel giderlerinin azaltılmasını bu konuda örnek gösterebiliriz. Belediyenin bu noktadaki tasarrufları ile 200 günlük raporda da yayımlandığı gibi bütçede tahminen 700 milyon liraya yakın bir tasarruf sağlandı. İYİ Parti olarak Mansur Bey'e zaten güveniyorduk. Bu güvenimizi boşa çıkarmadığı için kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu tutumu devam ettiği müddetçe İYİ Parti olarak desteğimiz her zaman devam edecektir. Altı çizilecek bir konu da şu: Biraz önce de ifade ettiğim gibi Mansur Bey, millet ittifakı ile Türkiye'nin en günahkâr belediyesini devralmıştır. Şu anda Türkiye'nin en popüler belediye başkanı durumunda bulunuyor Mansur Yavaş. Sadece belediyeye odaklandığı için işini çok iyi yapıyor. Belediye başkanının siyaset yapmaması gerektiğini bilip işine odaklandığı için sadece işi ile ilgilendiği için şu anda Türkiye'nin en popüler belediye başkanı durumunda bulunuyor. Mansur Yavaş bir de bütün belediyeleri olumlu manada zora soktu. Çünkü bütün ihalelerin şeffaf şekilde yapılması diğer belediyeler de gerçekleşmeye başladı. Bunu Türkiye'de ilk defa Mansur Bey başlattığı için diğer belediye başkanları da mecburen Mansur Bey gibi ihaleleri canlı yayınlamak zorunda kaldılar. Çünkü bu konuda o belediyelere yönelik kamuoyu baskısı oluşmaya başladı. AK Partili belediye

başkanları da dâhil bugüne kadar yapılmayan ihaleleri şeffaf şekilde canlı yayınlanmaya başladılar.

 

BÜYÜK ŞEHİRE ADALET GELDİ, AYRIMCILIK ORTADAN KALKTI

 

- Sayın Mansur Yavaş'ın bu 8 aylık süre içinde yaptığı en güzel iş sizce nedir?

 

Birincisi; katılımcı olması yani ortak aklı kullanması. Sayın Mansur Yavaş, hiç bir kararı tek başına almıyor. Tüm kararlarını vatandaşlar, sivil toplum kuruluşları, belediye meclis üyelerinin katkıları ile alıyor. Bana göre yaptığı en büyük hizmeti ortak aklı kullanmasıdır. İkincisi; Mansur Bey şeffaf belediyecilik yapıyor. Kararları almadan önce vatandaşlara soruyor. Çünkü yapılacak olan hizmetlerde vatandaşın parası harcanıyor. Bize oy vermiş ve vermemiş olsun her kesimin ortak aklına başvuruyor. Kararlarına herkesi ortak ediyor. Bana göre yaptığı en önemli iş budur. Sayın Mansur Yavaş'ın şu ana kadarki başarısının sırrı öncelikle ortak aklı kullanması ve şeffaf belediyecilik yapmasıdır. Örneğin; şu anda belediye personelinin içerisinde ayrımcılık ortadan kalkmıştır. Bizden önce sosyal denge tazminatı farklı şekillerde ödenmiş. Kimine %80, kimine %60, kimine %50, kimine de %30 oranında ödenmiş. Şu anda bizde herkese eşit şekilde uygulanıyor. Tüm personel belediyeye adalet duygusunun geldiğini görüp anladı. Bu duygu ve düşünce tüm personelde hâkim olmaya başladı. Mansur Bey, geldiği gün bir genelge yayımladı. "Memur ve işçi sendikalarında hiç kimseye baskı yapılmayacak. İşçi ve memur kendi iradesiyle istediği sendikada üyeliğini devam ettirecektir." diye. Bu konuda hem Öz Taşıma iş-Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay hem de HAK - İş Konfederasyonu Başkanı Mahmut Arslan, Mansur Bey'e teşekkür ettiler. Bu Türkiye'de bir ilktir. Türkiye'deki yerel yönetimlerde hizmetin kesinlikle siyasallaşmaması gerekir. Kimin ne olduğunu ve kime oy verdiği önemli değil. Herhangi bir köyde içme suyu ve yol yoksa eğer orada yaşayanların hiçbir suçu yoktur. Sayın Yavaş'ın yaptığı iş, nereden ne oy aldığının üstünü kapatarak tüm insanlara aynı şekilde eşit şekilde hizmeti götürmesidir.

 

KIRSAL KALKINMA PROJESİ İLE KÖYLÜ REFAHA KAVUŞACAK

 

- Büyükşehir Belediye Başkanının Ankara için bundan sonra en kısa sürede ve en acil olarak yapması gereken hizmetler nelerdir?

 

Ulaşım yani trafik problemi en öncelikli konularımızın başında geliyor. İkinci olarak şu anda Türkiye'de vatandaşlara dokunulduğu zaman ekonomik sorunlardan dolayı bunalmış durumda. Ülkemizde ciddi anlamda bir ekonomik kriz yaşanıyor. İnsanlar geçim sıkıntısı içinde inim inim inliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı'mız da bu konuya odaklanmış durumda. Yani vatandaşların geçimini kolaylaştırmak için çeşitli faaliyetlerde bulunmakta. Örneğin; şu anda kırsal kalkınmada ciddi anlamda işler yapılmakta. Gölbaşı'nda yaklaşık 7500 dönümlük bir alana Kızılırmak suyu ile birlikte tarımla ilgili hizmetler yapılacak. Tarımdan elde edilen ürünler halk marketleri aracılığı ile hem sağlıklı hem doğal hem de daha ekonomik hem de ucuz şekilde halka sunulacak. Bu son derece ciddi bir proje. Böylece Kızılırmak'a yapılan yatırımın boşa gitmemiş olacak. Kızılırmak suyu ile birlikte Gölbaşı, Bala ve Haymana bölgelerindeki köylülerin kalkındırılması amaçlanıyor. Sayın Yavaş'ın Türkiye'de ilk olarak uygulayacağı kırsal kalkınma projesini hafife almamak lazım. Ayaş'ın sütü, Çubuk'un turşusu bunun gibi köylülerin bu tür ürünleri değerlendirilecek. Yabancı yerlerden artık pezaj amacıyla bitki ve ağaç satın alınmayacak. Bu tür alımlara son verilecek. Bundan sonra kendi köylümüz tarafından yetiştirilen bitki ve ağaçlarla Ankara'yı

süsleyeceğiz. Mesela güzel kokulu olan Lavanta ektirip Ankara'yı süsleyeceğiz. Çünkü Lavantanın ömrü hem uzun hem de daha ekonomik.

 

MANSUR BEY, YÜZÜMÜZÜ KIZARTMADI VE BİZİ HALKA MAHÇUP ETMEDİ

 

- Siz İYİ Parti Grubu olarak şu hâliyle Sayın Mansur Yavaş'a destek veriyorsunuz. Bundan sonra da destek vermeye devam edecek misiniz?

 

Mansur Bey, İYİ Parti olarak zaten gösterdiğimiz ve desteklediğimiz bir başkan adayı idi. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da desteğimiz devam edecek. Bu bizim asli görevimizdir. Seçim döneminde de bu millete "Sayın Mansur Yavaş'a oy verin biz kefiliz." demiştik. Bugüne kadar yaptığı hizmetlerle yüzümüzü kızartmadığı için ve bizi halka mahcup etmediği için Mansur Bey'e şükranlarımızı sunuyor ve teşekkür ediyoruz.

 

- Geçtiğimiz günlerde AK Partili belediye başkanları aldıkları bir karar gereği Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Bey'le bir araya geldiler. Siz bu konuyu nasıl yorumluyorsunuz?

 

Zaten Sayın Başkan birinci gün daha Meclisi açarken "Gelin Ankara'yı birlikte yönetelim." dedi. Bu çağrısına nihayet 8 ay sonra kulak verdiler. 8 ay sonra da olsa onların bu davranışını olumlu buluyoruz. Biz Ankara'yı onlarla birlikte yönetmek istiyoruz. Zaten bu iradesini birinci gün ortaya koymuştu. Mansur Bey'in bu iradesi bugün karşılık bulduğu için memnuniyet duyuyor ve katılımcı arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Katılmayan arkadaşların da bir an önce katılmasını ve eğer katılmazlarsa kendi başkanları arasındaki tartışmadan Ankara halkının zarar göreceğine inanıyoruz. Hiç kimsenin oy aldığı seçmene zarar verme hakkı yoktur. Ne biz ne de diğer belediyelerin böyle bir lüksü yoktur. Biz bu belediyelerin hepsini kendi belediyemiz olarak kabul ediyoruz. MHP, AK Parti ve CHP'li belediyeleri kendi belediyemiz olarak görüyoruz. Çünkü milletin millî iradesi bu yönde tecelli etmiştir. Biz de bu millî iradeye sonuna kadar saygı duyuyoruz.

 

MANSUR BEY, OY VERSİN VERMESİN HER SEMTE EŞİT HİZMET GÖTÜRÜYOR

 

- Büyükşehir Belediye Meclisi açıldığında AK Parti ve MHP, Sayın Mansur Yavaş'a karşı oldukça tavırlı idi. Son zamanlarda bu tavırlarında biraz değişiklik var gibi geliyor bana. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

 

Bu konuyu şöyle açıklayayım: Buradaki meclis üyesi arkadaşlarımızın kendi iradeleri ve kendi vicdanları hareket ettikleri kanısında değilim. Partileri müdahale etmezse eğer buradaki arkadaşlarımız Mansur Bey'in kafasının arkasında herhangi bir plan ve projenin olmadığını görüp ona göre davranacaklarına inanıyorum. Onlar da bu davranışı sergileyecekler ama siyasi mülahazalarla partilerinin üst düzey yöneticilerinin etkisinde kalıyorlar. Özellikle parti disiplinine uymak için bazı arkadaşlar Mansur Bey'e destek vermiyorlar. Ama biz onların aslında Mansur Bey'e destek vermek istediklerini biliyoruz. Mesela bize şunu yapın bunu yapın diyorlar ama bunları yapmak için kredi istediğimizde de vermiyorlar. Çünkü 25-30 senedir işler yapılmamış. Örneğin ASKİ'nin gelirleri ile makyaj çalışmaları yapmışlar ama alt yapı çalışmaları yapılmamış. Hep bir dahaki seçimlere yönelik olarak halkın görebileceği yer üstündeki makyaj çalışmaları yapılmış. Ama görünmeyen yani yerin altında bulunan alt yapı çalışmalarını ise hiç yapmayıp ihmal etmişler. Sürekli olarak gelecek seçimler düşünülerek gelecek nesillerin yaşamı tehlikeye atılmış. 25-30 senelik yerin altında bulunan boruları

değişmesi gerekirken bunlar yapılmayıp Ankapark yapılmış, Altınpark yapılmış. ASKİ'nin parasıyla peyzaş işleri yapılmış ama yeraltında görünmeyen yatırımlar yapılmamış. Örneğin; Pursaklar'da yüksek yerlere suyun çıkarılma sorunu var. Daha bunun gibi Ankara'nın halledilmeyen çok sayıda problem var. Sincan ve Etimesgut hattında bir buçuk milyon insana hizmet veren İstasyon Caddesi için kredi istiyoruz olumsuz cevap veriyorlar. Buna rağmen öz kaynaklarımızda tüm bu problemleri halletmeye çalışıyoruz. Kendi kaynaklarımız ve kendi tasarruflarımızla 5 yıllık süre içinde Ankara'nın şimdiye kadar çözülmeyen tüm sorunlarını ve problemlerini çözmeye, gidermeye ve halletmeye çalışacağız Allah'ın izniyle. Şu anda Altındağ ve Mamak ilçelerinde ana caddeler asfaltlanıyor. Mansur Yavaş'ın'ın şöyle bir mantığı var: Nerede acil hizmet ihtiyacı varsa orası bize oy versin veya vermesin hiç bakmadan orayı hizmet götürmeye çalışıyor. Örneğin biz geçen seçimlerde Altındağ'da çok düşük oy almamıza rağmen en çok asfalt şu anda Altındağ'a atılıyor.

 

MANSUR BEY, GÖÇÜ KENTTEN KÖYE DOĞRU ÇEVİRMEYE ÇALIŞIYOR

 

- Kırsal kalkınma ile ilgili projenizi biraz daha açar mısınız?

 

Bu proje ile köylerin suyu sembolize hâle getirildi yani çok ucuzlatıldı. Şimdi biz bu köylere ısıtma için enerji yani elektrik panosu vereceğiz. Elektriği bedavaya getirsinler diye. Buradaki amaç şu: Göçü tersine döndürmek. Yani Mansur Bey'in amacı, köyden kente olan göçü kentten köye çevirmek. Hem üretimi artırmak hem de vatandaşın istihdamına katkı sağlamak. Köylere yeniden hayat vermek. Ankara köylüsünün ürettiği ürünü organik olarak Ankara'da yaşayanlara uygun fiyatlarla sunmak. Köy yolları asfaltlanmaya başlandı. Kırsal kalkınmayla ilgili su depoları yapacağız. Bu konuda yeni yeni tarım alanları belirledik. Bugünlerde meyve ağaçları dikilecek. Ekilecek alanların tamamı ekilecek. Tüm bunlar için start verildi.

 

SOSYAL YARDIMLAR KOLİLERLE DEĞİL BANKAR KARTI İLE YAPILACAK

 

- Sosyal yardımlarla ilgili şu anda durum nedir? Bu konuda da bir değerlendirme yapar mısınız?

 

Sosyal yardımlar şu anda devam ediyor. Alanlar alıyor. Şimdiye kadar alt yapı hazırlıkları tamamlandı. Artık bundan sonra kolilerle değil banka kartları ile yardım yapılacak. Öğrencilere sabahları çorba ikramına başlandı. Yani 8 aydır çok şeyler yaptık.

Bugüne kadar yardım alanlar yardımlarını artarak alacaklar. Ama bu yardımlar eski yöntemle değil banka kartları ile yapılacak. Bu konuda da tasarruf sağladık. Bütçeye yük artık gelmeyecek. Dağıtım konusunda personel maliyeti 20 trilyon liraydı. Bu maliyeti ortadan kaldırdık. Bankalarla anlaştık. Vereceğimiz kartlarla vatandaş gidip süpermarketten veya bakkaldan ihtiyacı olan ne ise tekel maddeleri hariç onu alacak. Böylece kimse rencide edilmeyecek. Kimsenin kapısının önüne yardım paketi bırakılmayacak. Kolilerin kapılara gitmesini önleyerek 20 trilyon lira ek gelir sağladık belediyeye. Bir de bu yardım malzemeleri şimdiye kadar sadece belli esnaflardan satın alınıyordu. Şimdi o da kalktı. Mahalle esnafından alınacağı için tüm esnaf canlanmış olacak.

Özetle şunu ifade etmek istiyorum. Sayın Mansur Yavaş'ın temel politikası birincisi şeffaflık, ikincisi katılımcılık, üçüncüsü hakkaniyet, dördüncüsü de ortak aklı kullanması. Sayın Yavaş, yaptığı tüm projeleri ve hizmetleri bu dört temel ayak üzerine oturtmakta ve dayandırmaktadır. Mansur Bey'in hizmetleri bu dört temel ayağa kesinlikle ters düşmemesi gerekir. Ankara Büyükşehir Belediyesinde artık yoğunluk artışı tarih olmuştur. Arkadaşlarla anlaştık. Büyükşehirde bundan önceki dönemde ranta dönüşen artışların birçoğu iptal edildi.

Bundan sonra 4 parti grup başkanları bir araya gelmeden kararlar alınmayacak. Kararlar oyçokluğu ile değil oybirliği ile geçecek. Bundan sonra kişisel ranta yol açan yoğunluk artışları bu meclisten asla geçmeyecek.

Kaynak: Editör: İhsan ibicek
 
Etiketler: ORTAK, AKIL, ŞEFFAFLIK, KATILIMCILIK,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
6
0
0
0
2
2
2
Alanyaspor
6
0
0
0
2
2
3
Fenerbahçe
4
0
0
1
1
2
4
Hatayspor
4
0
0
1
1
2
5
Antalyaspor
4
0
0
1
1
2
6
Beşiktaş
4
0
0
1
1
2
7
Fatih Karagümrük
4
0
0
1
1
2
8
Göztepe
4
0
0
1
1
2
9
Kayserispor
3
0
1
0
1
2
10
Sivasspor
3
0
1
0
1
2
11
BB Erzurumspor
3
0
1
0
1
2
12
Kasımpaşa
3
0
1
0
1
2
13
Denizlispor
1
0
1
1
0
2
14
Yeni Malatyaspor
1
0
1
1
0
2
15
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
16
Trabzonspor
1
0
1
1
0
2
17
Gaziantep FK
1
0
1
1
0
2
18
Konyaspor
1
0
0
1
0
1
19
MKE Ankaragücü
0
0
1
0
0
1
20
Çaykur Rizespor
0
0
2
0
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
2
0
0
2
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı