Yazı Detayı
16 Şubat 2020 - Pazar 12:59 Bu yazı 57 kez okundu
 
BİR ZAFER İÇYER GELDİ, GEÇTİ BU DÜNYA’DAN
Sadettin BAYRAM
 
 

BİR ZAFER İÇYER GELDİ, GEÇTİ BU DÜNYA’DAN

Zafer kardeşimi bıyığı yeni terlemiş delikanlılık günlerinden tanırım. Esas tanışmamız askerden geldiği zaman onların apartmanda İsmail Özdemir kardeşimizin evinde Ahmet Tunca, Hasan Çolak, Mehmet Yıldız vs. Hocalarımızın sohbet halinde olduğu toplantıda oldu. O zaman biz MKE nin Marangoz Fabrikasında çalışıyorduk. Niye Hak-İş’e gitmiyorsunuz diye bizi teşvik etti. Biz de arkadaşım Ali Tan ile uzun uğraşlar sonu bunu gerçekleştirdik.

1992-93 yıllarında bir gazete çıkarma maceramız oldu. Önceleri Hayrettin Değirmenci ile yola gitmeye çalıştık. Ben genel yayın yönetmeniydim. Asparagas haberler yapan Hayrettin ile kavga edip 3. Sayıda genel yayın yönetmenliğini bıraktım.

27 Mart 1994 yıllarında RP camiası olarak Bekir Yıldız’ın aday olduğu seçimlerinde yoğun çalışmalarımız oldu. Zafer İÇYER aysberg gibi görünen yanından çok görünmeyen yanları vardı. MGV de önemli çalışmaları oldu. Halil Selvi mektubu bu seçimlerde dağıtılmıştı. Seçimlerden galip çıktık. Bunda Zafer İçyer’in katkısı büyüktü. Çatı- Der’in de banisidir. Ahsen’in de toparlanmasına katkıları unutulmaz

Daha sonraları Zafer İÇYER RP Sincan ilçe Başkanı oldu. Ben de seçim işleri başkanıydım. Olmayacak işleri ( Allah’ın izniyle) olduran adamdı. Gözü kara idi. Korku nedir bilmezdi bizlere yani iş yapanlara ağır görevler verir ve fena sığaya çekerdi. Pantolonunun içine içlik giyenleri ayıplardı. Toplantıların çoğunu sabah namazlarından sonra onun bekâr evinde yapardık.

Onun en çok dikkat çeken yönü karşısındaki kim olursa olsun fikrini söyler ve eleştirisini yapardı. Birisi ona bir şikâyet ilettiğinde hemen yüzleştirme yapardı. En zirvedekine ve en tabandakine tavrı aynı olurdu. Demir baş bir sözü vardı, “ kızıyorsanız konuşmayayım” derdi.

Yıllar yılları kovaladı büyükşehir belediye meclisi üyesi oldu. Birçok büyük projelerin teşvikçisi oldu. Ego Spor Kulübü Başkanlığı döneminde de başarılı çalışmalara imza attı. Dik duran ve dik yaşayan mert, cömert bir şahsiyetti, biraz da aykırı adamdı. Arada bir Neyzen Tevfik dinlerdik. Heyyyytt diye nara attığımız da çok olmuştur. Yapacağım dediği işten döndürmek çok zorlu. Meselelere ayrı bir bakış tarzı vardı. Giriştiği işlerde kolay kolay geri adım atmazdı.

Hacı Bayram da yapılan yenileme çalışmalarının öncülerindendi. Burada yaptığımız işlerde arkadaşlarla adeta bir çığır açtık. Basit işleri sevmezdi. Estetiğe ve zarafete önem verirdi. 2008 yılında restorasyona başlamakla birlikte Fecr-i Sadık Eğitim Kültür Derneğini kurduk. Daha sonraları bu derneğin adı AKMEDERESE oldu. Akmedrese ilim ve irfan yuvası oldu. Banisi olduğu kurumlarda hali hazırda gençlerle ilgili çok güzel hizmetler verilmektedir. AKMEDRESE de slogan şudur: “ Kapımız açıktır gelene, lokmamız helaldir yiyene.” Babası Bekir abi gibi zor bir adamdı. Seyahat etmeyi severdi. Çok özel zevkleri olan bir insandı. Onunla çalışmak kolay değildi, hatta zordu, ama zevkli olurdu. Zor beğenirdi, her şey mükemmel olsun isterdi. Akşam verdiği işi sabah bittimi diye sorardı. Benim üzerimde hakkı öz kardeşlerimden fazladır. Ben hayatı, Türkiye’yi ve dünya’yı onunla daha farklı tanıdım. Vefa onda, diğerkâmlık onda idi. Abartı değil o abide şahsiyetti. Onun gibi adamlar bu dünyaya zor gelir. Etrafında çok samimi arkadaşlarının yanında dalkavuğu da pek eksik olmazdı. Bazen yakın dostlarıyla arasına kara ve boz kediler girer yanlış anlaşılmalara sebep olurlardı. Bundan en çok ben muzdarip olmuşumdur. Bu sebepten içimde zedelenmiş bir yer hala kanar durur. İşte bu kara ve boz kedilere hakkımı helâl etmiyorum. Binlerce insana iyilik yapmış ve işe aldırmıştır. Onun sayesinde bir yerlere gelmişlerin, menfaat sağlamışların bazılarının vefasızlık yaptıklarına şahit olmuşumdur. Sevmeyeni yoktu diyemem ama seveni de pek çoktu. Bu cenazesine katılanlardan da anlaşılıyordu.

Zafer İÇYER gibi bir şahsiyeti anlatmak zordur. Zaten benim amacımda onu anlatmak değildir. Benim o vefalı insana vefa borcum vardır. Ve ben bu vefa borcumu ödemek istiyorum. Onunla yaptığımız işlerden en sevdiğim iş Asma Köprü – Hayrat Vakfı ortaklığında yaptığımız “ Ümmet Bayramlaşması” idi. O Kadar alçak gönüllü idi ki, yüzü kirli ve sümükleri akan bir Çingene çocuğunu öpmekten çekinmezdi. Yaptığı iyilikleri gizli yapardı. Adının asla bilinmesini istemezdi. Protokollerde oturmayı ve bir işte ön planda görünmeyi, gösteriş yapmayı hiç sevmezdi, tam bir tevazu sahibi idi. Nerde bir garip görse el uzatırdı. Onun adına içinde para olan zarfları dağıttığım çok oldu. Birisine iyilik yaptığının asla bilinmesini istemezdi.Onun hayatı bir yaşanmış uzun ve destansı hikâyedir… Zafer kardeşimi ancak bir kitap ile anlatmak mümkündür. Onunla hatıraları olan çok insan vardır. O insanların anlatacakları güzel hatıraları vardır.

Molla İhsan, Erol Kaya, Zülkifli Ceylan, Ayhan Yılmaz, Hüsnü Özer, Nurettin Yıldız benim bildiğim en çok güvendiği dostlarıdır. Tabii başka mutlaka özel dostlukları olanlar da vardır. Hepsini burada sayamam haklarını helâl etsinler. Dedim ya Zafer İÇYER aysberg gibi bir adamdı. Ama şunu da biliyorum ki, arkasında binlerce duacısı vardır.

Yaratıcısına asla isyan etmedi, çektiği acılar onun için kefaret oldu. Yaptığı iyilikler sebebiyle inşallah Rabbim onu cennetine kabul eder. Zafer İÇYER kardeşime Allah’tan rahmet diler, kederli ailesine ve onu çok seven dostlarına sabırlar dilerim.

Can-ı gönülden, deruni dilden temennim o dur ki; Banisi olduğu AKMEDRESE ondan sonra da ilim ve irfan yuvası olarak, sosyal, tasavvufi ve kültürel anlamda varlığını ümmet için sürdürsün.

Ben varsa hakkımı ona helâl ettim. İnşallah o da bana helâl etmiştir.

Ruhun Şad olsun kardeşim.

 
Etiketler: BİR, ZAFER, İÇYER, GELDİ,, GEÇTİ, BU, DÜNYA’DAN,
Yorumlar
Diğer Yazılar
ADALET DEDİKLERİ
ANA, BACI, EŞ, EVLAT, HALA, TEYZE VE BÜTÜN KADINLAR
RUHUN ŞAD OLSUN ULU KAKAN ABDULHAMİT HAN HAZRETLERİ
MERHUM ZAFER İÇYER ANISINA RESTORASYON DESTANI – HACI BAYRAM
GÜNDEM
PAHALIIK CANIMIZI YAKAR OLDU
ONBAŞI HASAN'I İLK İLHAN BARDAKÇI YAZMIŞT
İTİLAF DEVLETLERİ NEDEN İSTANBUL'U BİZE GERİ VERDİLER
LANET OLSUN SANA ABD VE İSRAİL
YÜZ YILIN SOYKIRIMI
SANAL ÂLEM 3
CAN BOĞAZDAN ÇIKAR
KURULUŞ, KURTULUŞ VE DİRİLİŞİN ŞEHRİ BİLECİK
EN DEĞERLİ ŞEHRİMİZ İSTANBUL ( ZULÜM 1453 DE BAŞLAMADI )
BENİ ŞEHİRDEN KAÇIRAN SEBEPLER BENİ ŞEHİRE ÇEKEN CAZİBELER
DEMOKRATİK HAKLARIMIZ
OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL
MÜSLÜMAN TÜRK DEVLETLERİNİ YIKMA PLANLARI
KÖYÜNE DÖN KARDEŞİM
ANKARA’NIN ABİSİ, AYHAN YILMAZ
SİYASET TOPLUMU YÖNETME SANATININ ADIDIR.
BİZİM KÖYÜN HALLERİ
BİZİM HASAN
TARİHTEN İBRET ALALIM
KELİN İLACI OLSA YAZIMA GELEN CEVAPLAR
ORDA BİR KÖY VAR UZAKTA
BÜYÜK KAYI BEY’İ GÜNDÜZ ALP’E VEFA ZİYARETİ
SİYASETİN İNCELİKLERİ
SÜPER DEVLET ELEŞTİRİSİ
FİL MEZARLIKLARI
SEÇİM DEĞİL KADER DEĞERLENDİRMESİ
HAZİN SON (OSMANLININ ÖLÜMÜ)
BAYRAMİLİĞİN SON HALKASI ( Mehmet Şemsettin Efendi )
GELECEK VE GENÇLİK
ATATÜRK İSTESEYDİ HİLAFET KALKMAZDI ALEM İSLAM BAŞSIZ KALMAZDI
TARİHTEN İBRET ALALIM
Sincan Belediyesi’nde kan tazelemesi oldu
BELEDİYE OTOBÜS YOLCULUKLARI
GELMEK Mİ, KALMAK MI ZOR?
KINAMA VE TEL’İN EYLEMLERİ
REİS VE GÖKÇEK MESELESİ (1. BÖLÜM)
AHİLİK HUTBESİ İŞ VE TİCARET HAYATI
ANKARANIN TARİHİ BAĞLARI
BEDİUZZAMAN’IN YORGANI
AMERİKA
FETÖ KONUSUNDA BİR ÇİFT LAFIM VAR
SANAL ÂLEM VS
HAYALLERİM
TRUVA ATLARI!
MÜDERRİSLERİN ŞEYHİ VE HALİFELERİ
HACI BAYRAM’DA GÜZEL ŞEYLER OLUYOR
HACI BAYRAM-I VELİ VE HACI BAYRAM SEMTi
DOSTLUK ÜZERİNE
TAKLİTÇİ TOPLUMUZ
Çocukluğumdan bir gün
PADİŞAHA ŞİKÂYET EDİLEN VELİ
Tarihi mekanlarımıza karşı duyarsızlığımız
İNSAN HAYATI DEVLET HAYATI GİBİDİR
Ne zaman acı çekmedik ki
İHANETİN BOYUTLARI BÜYÜK..FAKAT…
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Köşe Yazarları
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
53
0
3
8
15
26
2
Başakşehir FK
53
0
3
8
15
26
3
Galatasaray
50
0
4
8
14
26
4
Sivasspor
49
0
5
7
14
26
5
Beşiktaş
44
0
8
5
13
26
6
Alanyaspor
43
0
7
7
12
26
7
Fenerbahçe
40
0
8
7
11
26
8
Göztepe
37
0
9
7
10
26
9
Gaziantep FK
32
0
10
8
8
26
10
Denizlispor
31
0
11
7
8
26
11
Antalyaspor
30
0
10
9
7
26
12
Gençlerbirliği
28
0
12
7
7
26
13
Kasımpaşa
26
0
14
5
7
26
14
Konyaspor
26
0
10
11
5
26
15
Yeni Malatyaspor
25
0
13
7
6
26
16
Çaykur Rizespor
25
0
15
4
7
26
17
MKE Ankaragücü
23
0
13
8
5
26
18
Kayserispor
22
0
14
7
5
26
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı