Yazı Detayı
29 Ağustos 2020 - Cumartesi 23:17 Bu yazı 74 kez okundu
 
KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİ
İbrahim URGANCI
 
 

Ülke nüfusunun 12-13 milyon olduğu dönemlerde köylü milletin efendisi ,çilekeş vefakar,devletine bağlı,devlet ne derse o doğrudur gözünü kırpmadan vatan için malıyla canıyla yanındadır.Hiç bir zaman isyankar olmamışlardır. Köylüler üretken,ürettiğini paylaşan,gani gönüllü insanlar idiler. Şehirlerde olup bitenlerden habersiz saf ve sade bozulmamış. Şeş kaza köye bir tahsildar veya jandarma gelirse onlara neler olup bittiğinisoran bir insan idiler.Nüfus planlamasını bilmezler, anne biri karnında biri kucağında de diğer çocukların eli iş tutana iş taksimi yapar, onlar verilen işleri yapmak için işe koyulurlar. Üste yok, başta yok, ayakta yok. Çile üstüne çile. Şehirdekiler aç açıkta kalmasınlar, devlet, asker aç kalmasın, eli güçlü olsun.

Elin gavuru vatanı işgale yeltenmesin, İşte onlar böyle bir efendi millet. Büyükler kurnaz,köylünün çocukları okumasın, çıra ışığında yemeğini yesin,gömleği olmasın, yalınayak gezsinler. Ayaklarının altı nasır bağlasın ama onlar her şeye rağmen, efendi millet. Yola gerek yok. Patika yol onlara çok bile. Işığa gerek yok,çıra ışığı doğal.kokusu bile ilaç. Gazyağını ağalar kullansın,onların huzuru bozulmasın. Çayı şekeri onlar tüketsin. Köylüye ayran yeter. İçtikçe mideyi dezenfekte eder. Hasta olmasınlar çünkü ağaların yukarıya şirin gözükmeleri gerek.

Üretilenin öşrünü biraz cebe birazını da devlete. Üretim olmaz ise köylü nasıl milletin ve şehirlinin efendisi olsunlar. Bu efendi gazlaması elli yıla yakın devam etti gitti. Millet kaderine razı edildi. Efendi köylüler ara sıra şehirlere seyyar satıcılık yapmaya gittiler. Oralarda biraz olsun rahat hayatı görünce bir kısmı çocuklarını alarak şehirlere göçtüler.Hasbel kader içlerinden birisi okudu subay oldu, müdür oldu, memur oldu. Bazıları da okullarda, hastanelerde hademe oldular. Elleri iştuttu, boğazlarından aş geçti, ceplerinde üç beş kuruş paraları oldu.Çocuklarını okutamayanlar da sanayide meslek öğrensinler diye boyacı oldular, kaportacı oldular, tamirci oldular vs vs. oldular. İşi öğrenenler yakınlarını şehre getirmeye başladılar. Öyle bir göz hızı başladı ki, adeta köylerde genç insan kalmadı.

Devlet göçü önlemek için her köye okul yaptı,ışık götürdü, yollar yaptı ama köylü efendi olmak istemiyor, kendi işinin aşının efendisi olmak istiyordu. Ve nitekim şehirlerin devlet hazinesi arazilerine bir gecede evler yapılmaya başlandı. Şehirler adeta gecekondular ile çit çeker hale geldi.Bu nüfus artışını gören siyasi simsarlar oy alabilmek ve ağa kalabilmek için, un yağ dağıtmaya başladılar. Köylerdeki efendilerinde gözleri açıldı. İş adamı oldular, siyasetçi oldular. Avrupa gördüler, hiç görmedikleri paralarla tanıştılar. Sınıf çatışmaları başladı. Efendi milletin bilmediği bir sürü argümanlar oluşmaya başladı. Şehirli köyden gelenlere muhtaç olmaya başladı.Her yönüyle dengeler tamamen değişti. Yetkiler el değiştirdi.Ticaret el değiştirdi.Şehirlerin sosyeteleri ,üst tabakada kendini görenler karşılarında şalvarını atmış,entariyi çıkarmış, kara lastiği ayağından atmış, başını açan, mini etek giyen marka giysiler giymeye başlayan bir efendi millet haline geldiler.Diğer memleketlilerle evlilik yapan, kabuğunu kıran bu efendi millet her şeyi satın almaya başladı.Ürettikleri hiçbirşey kalmadı.Yumurta bakkaldan, ekmek fırından, sebzeyi manavdan eti kasaptan olmaya başladılar. Moda takip eder oldular. Şehrin sosyetesinin evine giden özel terziler iğneyi yüzüğü bırakarak konfeksiyon atölyeleri açmaya, hazır giyimi öne çıkararak çığ gibi gelen çılgın gençliğe yetişemez hale geldiler. Hazır giyim üreten ülkelerden mal ithal etmeye başladılar. Aç kalmış boğa misali bu efendi millet tüm asil değerlerini, şöyle böyle güzel olabilmek için kaybettiler. Kimse kimseyi beğenmez oldu.

Değişik maceralar uğruna anneler kızlarını babalar oğullarını zaptedemez hale geldiler. Olanlar oldu.Her haneden birinden içki içen, kumar oynayan,uyuşturucuya alışan, kadına benzemek isteyen erkekler, erkek gibi olmak isteyen isyankar kızlar, bana karışamazsın diyen evlatlar, anneyi babayı sokağa bırakan, gözünden bile kıskandığı evlatları tarafından sokaklara huzurevlerine bırakılan anneler ve babalar. Mezarlığa dönen bir efendi millet. Onlar bozulmadan önce köyde hayat vardı, ağızlarının tadı vardı. Çok yoktu ama huzur vardı. Köyün büyükleri oyun çıkarır, yani tiyatro yaparlardı. Küçükler büyükler, kadınlar kızlar hep birlikte güler eğlenirdik. Komşuluk vardı. Acılar ve neşeler paylaşılırdı.

Huzur içinde daha da fazlası huzur vardı.Küçük büyüğünü sayar, büyük küçüğün başını okşar, hep gözünün içi gülen efendi bir millet vardı.Şimdi köyden giden çocuklar köyüne gelmek istemiyor. Zoraki bir mezar ziyareti veya cenazeye gelseler ,başlarında emanet bir başörtü, gözlerinde simsiyah bir gözlük, uzak cenazeye bakan, napıyon nörüyon diyen nesiller ayağının nasırına basmışçasına, köyde kalan teyzelerden amcalardan kaçıyorlar. Yakıtın adı değişmiştezek yerine kömür, çıraya idare ışığı yerine lamba tandır yerine fırın erişte yerine spagetti, ayran yerine kola içecekleri yakacakları giyecekleri ve lisanları değişen efendi bir millet. Gelin ata topraklarına sahip çıkalım.

Çıt kırıldım olmak yerine Anadolu kadını olalım. Yine modern olalım, çağdaş olalım ama konuşmayla giyinmeyle sınıf değiştirmekle çağdaş modern olmayalım. Bu milletin asil olan törelerinden, inançlarından ahlaki değerlerinden vazgeçmeyelim. Bizim dinimizde haram ve helal şüphe götürmez bir halde önümüze konmuş, yol çizilmiş. Yol iki: Biri cennet, biri cehennem. Kendi eliyle ateşe odun taşıyanlar kendi diliyle gül demeti taşıyanlar. Tercih sizin. Anne baba, akraba ve komşu hakkı kutsaldır. Anneyi babayı kardeşi yetimi akrabayı unuttuk, ziyaret etmedik.

Çağın vebası cep telefonlarıyla arayarak bayramlaşmayı hal hatır sormayı alışkanlık haline getirdik. Allah alın size bir nusubet vereyim de evlatlarınıza, sevdiklerinize hasret kalın, uzak durmak böyle olur dedi. Korana belasını başımıza verdi. Sevdiklerimizle aramıza mesafe koydu. Erkeğimize kadınımıza gencimize maske taktırarak büyüğe saygı olurcasına cezalandırdı. Allah bu milleti aslına dönmeyi, tüm insanlığa da cennet ile cehennem arasındaki farkı anlayıp öyle yaşamayı nasip etsin. Amin. Hoşçakalın, sevgiyle kalın.

 
Etiketler: KÖYLÜ, MİLLETİN, EFENDİSİ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
SOSYALİSTLERİN DEMOKRASİSİ
İŞGÜZARLARIN KULAKLARINI ÇEKİN!
ETİMESGUTUN SESİ İBRAHİM URGANCI EVDE HAYAT VAR
ETİMESGUTUN SESİ İBRAHİM URGANCI BİZ DE AVRUPALIYIZ (HEM DE ÇAKMA)
ETİMESGUTUN SESİ İBRAHİM URGANCI BİR FİRAVUN DAHA GÖÇTÜ
ETİMESGUTUN SESİ İBRAHİM RGANCI YOLCLUK NEREYE?
İYİ NİYET Mİ? FERYAT MI?
PARA DEVLETİN ,DEVLET MİLLETİN
BENİM MEMLEKETİM KIZILCAHAMAM
ETİMESGİUTUN SESİ İBRAHİM URGANCI
ETİMESGUTUN SESİ İBRAHİM URGANCI
ETİMESGUTUN SESİ İBRAHİM URGANCI
ETİMESGUTUN SESİ İBRAHİM URGANCI İSTANBUL NEÇİ,ERZURUM YAYLA
ORTA DİREK ÇÖKÜYOR
İSTANBUL’UN BAŞKANI KİM OLACAK?
ŞEYTANLA İŞ TUTANLARIN SONU
İYİ PARTİ KİME İYİ?
ETİMESGUTUN SESİ İBRAHİM URGANCI TÜRKİYE SEVDALILARI
ETİMESGUTUN SESİ İBRAHİM URGANCI
OLMADI MANSUR BEY
ETİMES GUTUN SESİ İbrahim URGANCI
ETİMESGUTUN SESİ İBRAHİM URGANCI
Çınar ağaçlarının gölgesinde oturmak barınmak
YOLUN SONU
YOLCULUK NEREYE?
YOLCULUK NEREYE?
ETİMESGUTUN SESİ İBRAHİM URGANCI ADALET Mİ KALKINMA MI?
DİRİLİŞ KİLİSESİNİN AJANI ?
Bankalı Parti CHP
İÇİMİZDEKİ MÜSLÜMAN GÖRÜNÜMÜNDEKİ PAPALAR
DEĞİŞİM İÇİN DEĞİŞMEK GEREK
BULANIK AKIL DOĞRUYU GÖRMEZ
BULANIK AKIL DOĞRUYU GÖRMEZ
KİM BU İYİ PARTİ?
YERLİ YABANCILAR
OSMANLIYA İHANET
VAY BE TEMEL
GLOBAL OYUN YİNE BOZULDU
Kendini bilmezler
YERLİ MALI YURDUN MALI, HEP ONU KULLANMALI
ZAFER İNANANLARIN
ÜMMETİN DUASI MEHMETÇİĞE
HAYAL GÖRENLER,GERÇEĞİ YAŞAYANLAR
MESCİDİ AKSA NAMUSUMUZDUR
GÜÇLÜ TÜRKİYENİN DOĞUM SANCILARI
NE OLDU İSE AZAR AZAR OLDU
ÜMMETİN HAKKINI YİYİP ŞİŞENLER
MİLLET YAPILANLARI UNUTMAZ
GÖZÜN AYDIN TÜRKİYE
ETİMESGUTUN SESİ İBRAHİM URGANCI
İÇLERİ GİBİ GİYSİLERİ DE SİYAH OLSUN
AYASOFYA İBADETE AÇILSIN
KÖY İDİK ŞEHİR OLMUŞUZ
YA SABIR
KİMİLERİ TESLİM OLDU, BİAT ETTİ
ÜNİFORMALI TERÖRİSTLER(1)
EMPERYALİZM VE PETROL
BÜYÜK DEVLET
Hedef Afrin ve Menbiç
Türkiye nereye gidiyor?
Millet anlamaz
Zırhların en hayırlısı Allah’ın zırhıdır.
Ne oldu ise azar azar oldu
O TOPRAKLAR BİZİM
Bizim Gazete
Nöbetçi Eczaneler


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
23
0
0
2
7
9
2
Galatasaray
20
0
2
2
6
10
3
Fenerbahçe
20
0
2
2
6
10
4
Beşiktaş
16
0
3
1
5
9
5
Gaziantep FK
15
0
1
6
3
10
6
Kasımpaşa
15
0
3
3
4
10
7
Fatih Karagümrük
14
0
2
5
3
10
8
Göztepe
14
0
1
5
3
9
9
Başakşehir FK
14
0
4
2
4
10
10
Trabzonspor
12
0
4
3
3
10
11
Hatayspor
12
0
1
3
3
7
12
Yeni Malatyaspor
12
0
3
3
3
9
13
Çaykur Rizespor
12
0
3
3
3
9
14
Konyaspor
12
0
3
3
3
9
15
Antalyaspor
10
0
4
4
2
10
16
Sivasspor
9
0
4
3
2
9
17
BB Erzurumspor
9
0
4
3
2
9
18
Kayserispor
8
0
5
2
2
9
19
Denizlispor
6
0
5
3
1
9
20
Gençlerbirliği
5
0
6
2
1
9
21
MKE Ankaragücü
2
0
6
2
0
8
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı