İMARA KARAR VERENLERİN BU KONUDA BİLGİSİ NE KADAR?

İlçe Belediye Meclislerinde İmara Karar veren belediye meclis üyelerinin meslekleri merak ediliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesinde bir yandan günlük olaylar tartışılırken Ankara’nın yarınlarını etkileyecek özellikle imar konuları maalesef gözden kaçırılıyor.

Geçmişte de gündeme getirdiğimiz ama bir türlü tedbir alınmayan başta hobi bahçeleri olmak üzere tarımsal alanlar mera alanları doğa alanları bir şekilde amacının dışında kullanıma açılıyor ilçe merkezleri imara açılıp hem sosyal ve kültürel dokusu hem de demografik yapısının bozulmasına neden oluyor..

Bugün yetkililerin yapması gereken en önemli konu ilçe belediye meclisleriyle büyükşehir belediyesi imar komisyonlarının ve büyükşehir belediye meclisinin aldığı ve alacağı kararları masaya yatırmak olmalıdır.

Özellikle taşrada ilçe belediye meclislerinin birçoğunda bu konularda bilgili olan mimar ve şehir planlamacısı yok, bunda da belediyelerin imar müdürleri ya da fen işleri müdürlerinin vicdanına kalıyor

Dünya’nın ve Türkiye’nin tarım, hayvancılık, meyve ve sebze alanında ciddi ihtiyacı olduğu dünya iklim anlaşmasının imzalandığı bu dönemde Türkiye’nin başkentinde hala altyapı olmayan yeraltı sularının hoyratça kullanıldığı kanalizasyon yerine fosseptik çukurlarının kullanılıp buradaki pis suların baraja, gölete, içme sularına karışması ve bırakın tedbir almayı her gün yenilerinin eklenmesi, yetkililer ve yerel yöneticiler için sorun değil mi?

Yine Ankara’mızın birçok tarıma uygun ya da uygun hale getirilebilecek yerlerine hala imar yapılması üstelik tarımsal sit alanı ilan edilen yerlerin bile talan edilmesi vicdanınıza sığıyor mu? Bugünden vazgeçtik yarınlarda çocuklarımız, çocuklarınız, torunlarımız, torunlarınız için yapılan uygulamalar felaket değil mi?

Bakın size bir örnek vereyim Ayaş Orta Bereket – Yağmur dede arasında Ayaş Belediyesi imar yaptı, şu anda da mahkemelik. İmara evet diyen önayak olan bir arkadaşa sordum;

-burada yazılanları yapacak mısınız?

+Hayır, yapmayız da yapamayız da, biz sadece satar paramızı alırız burada sayılan altyapı ve sosyal donatıları büyükşehir yapsın yapmasa da bizim için fark etmez.

İşin bir başka boyutu da büyükşehir belediyesi imar komisyonu üyeleri ayda bir kez toplanıp ortalama 150 civarında konuyu görüşüp karara bağlıyorlar.

Yani hayati öneme sahip imar konularında gidip yerinde görmeden dosya üzerinde kendilerine verilen bilgiler doğrultusunda karar veriyorlar Ankaranın 25 ilçesinde önce ilçede ki belediye bürokratlarının sonra da büyükşehir belediyesinde ki imarla ilgili bürokratların verdiği kararlara rıza gösterilip imar komisyonunda bürokratların önerdiği şekilde karar alınıyor bu kararlar da çoğunlukla büyükşehir belediye meclisinde komisyonun istediği şekilde onaylanıp geçiliyor.

Doğrusu ne olmalı? Büyükşehir belediyesi imar komisyonu üyeleri verecekleri hayati kararlarla ilgili yerleri gidip bizzat görmeli daha sonra belediye bürokratlarından bilgi almalı bu konuda ki ilgililerle görüşüp kararlarını ona göre vermeli. Yine büyükşehir belediyesi imar komisyon üyelerinin en az beş tanesi mimar ya da şehir planlamacısı olmalı. Eğer bu yapılamıyorsa ilçe belediyelerinde ve büyükşehir belediyesinde imarla ilgili kararlar alınmamalı bu kararlar ilçelerde kaymakamların başkanlığında ilgilisi, STK’lar ve odalar bir araya gelerek karar vermeli, Büyükşehir

belediyesinde ise valiliğin sorumluluğunda STK’lar konuyla ilgili meslek odaları toplanıp konuyla ilgili bakanlık temsilcileri bir araya gelerek imarla ilgili kararlar almalı, yoksa bu şekilde devam ederse 10 yıl içerisinde Türkiye’de ne yetiştirilebilecek tarım alanı ne yetiştirilebilecek sebze alanı ne de hayvancılık için mera alan kalmayacak.

Haber - Yorum : Mustafa Boşdurmaz

#

02 Mar 2022 - 10:20 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Ufuk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Ufuk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Ufuk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Ufuk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Duman - Maalesef tavşan kaç tazı tut politikası uygulanıyor. Tarım arazilerini koruyacagız deniyor kanun çıkıyor arkasından özel kanu la tarım arazileri sanayi alanları oluyor. Meralar korunacak deniyor her meraya bir taşocağı yapımına izin veriliyor. Halen ilanlarda tarlalar parsel parsel hobi bahçeleri için bölünüp satılıyor. Balık baştan kokar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Mart 10:20