TALİP GEYLAN: MEMURVE EMEKLİLERİMİZ SN. CUMHURBAŞKANINDAN EK ZAM MÜJDESİ BEKLİYOR

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Vekili Talip Geylan, memur maaşlarına ek zam yapılması konusunda açıklamalarda bulundu. Açıklamasında memur maaşlarının...

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Vekili Talip Geylan, memur maaşlarına ek zam yapılması konusunda açıklamalarda bulundu. Açıklamasında memur maaşlarının zorunlu harcamalar karşısında eridiğini ifade eden Geylan, “Kamu çalışanları ve emeklileri olarak Sayın Cumhurbaşkanımızdan beklentimiz, Temmuz zammından müstakil şekilde, gelir kaybımızı telafi edecek bir seyyanen artış müjdesidir.” dedi.

Genel Başkan Vekili Talip Geylan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:  

“Memur ve emeklilere uzun zamandan beri enflasyona endeksli maaş artışı yapılmakta, ülkemizdeki ekonomik gelişmeler, zorunlu harcama kalemlerindeki artışlar; gıda, kira, giyim, akaryakıt fiyatları gibi unsurlar maaş zammı temelinde göz ardı edilmektedir. Buna bağlı olarak memurlarımız, ülkedeki ekonomik büyümeden pay alamadığı gibi alım güçleri de sürekli azalmakta, maaşları reel olarak erimektedir. Bu yıl Ocak ayında bir istisna ile kamu görevlilerinin maaşlarına, belirlenen %8 artış ve enflasyon farkına ek olarak refah payı verilmiş ve uzun zaman sonra ilk defa hedeflenen enflasyonun üzerinde bir artış yapılmış, memur ve emeklilerimizin bir nebze rahat nefes alması sağlanmıştı.   

Aradan geçen beş aylık sürede özellikle kira, gıda, yemek, yol gibi harcama kalemlerinde fahiş fiyat artışları ile karşı karşıya bulunan kamu çalışanlarının alım gücü resmi enflasyona göre Ocak ayından beri %7,2 erimiş bulunmaktadır. En düşük dereceli memur maaşı asgari ücret düzeyine kadar gerilemiş, ortalama memur maaşı ise bir ailenin yoksulluk sınırının üçte birine düşmüştür.

Kamu hizmetlerini yürüten ve devletimizin temsilcisi konumundaki memurlarımızın ortalama maaşı sosyal yardımlar da dâhil edildiğinde 13 bin 500 TL dolayında kalmışken, ortalama bir kamu işçisi giydirilmiş olarak 17 bin TL ücret almaktadır. Bu ücretin üzerine yakın bir zamanda yapılacak toplu sözleşmeye bağlı olarak yeni artışlar da eklenecek, Sayın Cumhurbaşkanının ifadesine göre asgari ücret de Temmuz ayında revize edilecektir. Hal böyle olunca memurlarımıza bir iyileştirme yapılmadığı takdirde, maaşlar asgari ücret seviyesine kadar gerileyecek, bir kamu işçisi ortalama memur maaşının iki katı ücret alacaktır. 

Yaşanan bütün gelişmeler ve ekonomik gerçekler, memur maaşlarına seyyanen bir iyileştirme yapılmasının zaruri olduğunu ortaya koymaktadır.

Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan İstanbul mitingi konuşmasında, Salı günü ücretlerle ilgili açıklama yapacağını ifade etmiştir.

Kamu çalışanları ve emeklileri olarak beklentimiz, Temmuz zammından müstakil şekilde, gelir kaybımızı telafi edecek bir seyyanen artış müjdesidir.

Toplu sözleşme gereği, 2023’ün ikinci altı ayı için Temmuz’da yapılacak %6 zam ve enflasyon farkıyla birlikte, Ocak ayında olduğu gibi tatmin edici bir refah payı düzenlemesi ve bunun yanı sıra seyyanen zam yapılması elzemdir.

Cumhuriyetimizin ikinci asrının Türk yüzyılı olması, toplumumuzun bütün kesimlerinin emeği ve mücadelesiyle mümkündür. Böylesine yüksek hedeflere ilerlerken Devletimizi bu ideale taşıyacak olan kesim de hiç kuşkusuz ki memurlarımız olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız, memur ve emeklilerimizin yaşadığı bu mağduriyeti göz ardı etmemeli, Türk yüzyılını inşa edecek en önemli kesim olan memurlarımızın alım gücünü yükselterek büyük ülke Türkiye hedefinde emin adımlarla ilerleyen bir kamu kesimi oluşturmalıdır”  

08 May 2023 - 23:26 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Ufuk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Ufuk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Ufuk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Ufuk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.