BİR MAMAKLI GÖZÜ İLE 2024 YEREL SEÇİMLERİ ÖNCESİ

ANKARANIN EN YAYGIN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜNÜN LİDERLİĞİNİ YAPARAK AYNI ZAMAN DA PEK ÇOK YEREL SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜNÜN İSİMİ METİN ÖZASLAN

MAMAK BELEDİYE SEÇİMLERİNDE İPİ KİM GÖĞÜSLEYECEK
31 Mart 2024 Belediye Seçimleri yaklaştıkça Mamak CHP’de aday adayları arasındaki Demokratik yarış 10'un üzerinde aday adayıyla medeni bir şekilde alabildiğine hızlanmıştır.
Mamak İlçesinde her zaman CHP'nin ciddi bir oyu, tabanı ve örgütü vardır. Buna rağmen aşağıda sıralayacağım sebeplerden ötürü CHP alacağı Belediye Seçimlerini kaybetmiştir.
Önceki yıllarda ve en son 2019 Mamak Belediye Seçimlerinde yapılan birçok stratejik hatalar yüzünden alınabilecek seçimler çok az bir farkla kaybedilmişti. En büyük sebeplerden birisi Belediye Başkan adaylığı için yapılan ön seçimler dolayısıyla hemşehri gruplaşmaları meydana geliyor, üyeler ortadan ikiye bölünüyorlar. Bunun sonucunda kazanamayan hemşehri grupları intikam duygusu ile Belediye Seçimlerinde CHP adayına oy vermiyor veya sandığa gitmiyor.
Mamak Belediye seçimlerinde CHP adaylarında görülen en büyük eksikliklerden bir tanesi de 3-5 mahallenin dışına çıkamamalarıdır. Mamak 68 mahallesi, 460 bin seçmeni, 700 bine yakın nüfusu ile birçok ilden daha büyük bir ilçedir. Mamak seçmeni yalnızca Tuzluçayır, Natoyolu, Ege Mahallesi gibi CHP seçmenlerinin yoğun olduğu mahalleden oluşmamaktadır. Belirlenecek aday bu belirttiğim mahallelerde de oy alabilecek ama Samsun karayolunun sağından-solundan, Demirlibahçeden, Yeşilbayırdan, Abidinpaşadan, Akdereden ve seçimin kaderini belirleyecek kadar oya sahip olan Mamak ilçesine bağlı köylerden de oy alabilecek bir profilde olmalıdır.
31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Belediye seçimlerinin hem Mamak İçin hem de Ülkemiz için tarihi bir önemi vardır. CHP'nin Mamak Seçimlerini kaybetmek gibi bir lüksü yoktur. Bu durumdan yıllardır mücadele edip oy veren seçmen de yorulmuştur. Aksi durumda bir daha sandığa gidecek seçmen de bulamayacaktır. Bu sebeple hemşehriciliği, mezhepçiliği, sağcı-solculuğu, ideolojik taassubu bir kenara bırakarak en uygun adayı belirleyip seçimleri almak için çalışılmalıdır.
Mamak ilçesinde birbirinden kıymetli aday adayları yarışmakta ve Belediye Başkanlığına talip olmaktadırlar. Ama bu adaylar içerisinde bilinen, tanınan ve sevilen Dr. Metin ÖZASLAN’ın babası Kayaşlı, Yeşilbayırlı (Paşalar Sülalesinden), annesi Mamak Kutludüğünlü olup bütün sülalesi doğma büyüme gerçek bir Mamaklı olmakla beraber CHPli kimliği ile de herkes tarafından bilinen tanınan bir kişidir. Yukarıda bahsettiğim özelliklerin tamamına sahip bir aday adayı profilidir. Dr. Metin Özaslan; Ankara Enstitüsü Vakfı Başkanı, Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı, Orta Doğu Teknik Ünüversitesi Mezunu, Yurt dışında Mastır ve Doktora yapmış, Devlet Planlama Teşkilatında çalışmış , planlamacı bürokratik birikim sahibi, deneyimli ve Mamak ilçemize Belediye Başkanlığında büyük hizmetleri olabilecek donanıma sahip bir Devlet adamıdır. Bu özellikleri ile Mamak ilçesinin her mahallesinden, köyünden, sağcısından solcusuna özellikle de İYİ Parti seçmen tabanından da oy alabilecektir. Aynı zamanda adaylığı ile pek çok ilçede de yüksek pozitif etkiye sahip olarak gözükmektedir ve ön plana çıkmaktadır. En önemlisi Dr. Metin Özaslan’ın adaylığı durumunda İYİ parti seçmen tabanı ile ittifak, işbirliği otomatik olarak oluşacaktır. Görüştüğümüz bir çok İyi partili Dr. Metin Özaslan'ın adaylığı durumunda rahatlıkla oy vereceklerini beyan etmektedirler. Ankarada en yaygın sivil toplum örgütünün liderliğini yaparak aynı zamanda pek çok yerel sivil toplum örgütünü bünyesinde hızlı bir şekilde bir araya getirebilmekte, birleştirici olmaktadır.

27 Kas 2023 - 12:13 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Ufuk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Ufuk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Ufuk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Ufuk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.