TÜRK BORÇLAR KANUNUNA GÖRE KİRAYA VERENİN SORUMLULUĞU

Günlük hayatta en sık karşılaşılan sözleşme türlerinden biri kira sözleşmeleridir. Kira sözleşmeleri, Türk Borçlar Kanununda kullandırma amacı güden sözleşmeler arasında düzenlenmiştir. 6098 sayılı TBK’ nun 299. Maddesine göre; Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir.” Bu sözleşme kiracıya kiralananı olağan ölçüde kullanma yetkisi vermektedir.

Kanunda kiracı ve kiraya verene belirli sorumluluklar yüklenmiştir. Bu sorumluluklar her iki taraf içinde bağlayıcılık teşkil etmektedir. Bugünkü yazımızda kiraya verenin sorumluluklarına değineceğiz. Öncelikle kiraya veren, kiralananı sözleşmede kararlaştırılan tarihte kullanıma uygun bir şekilde kiracıya teslim etmekle yükümlüdür. Kiralananla ilgili vergi ve sigorta gibi yükümlülüklere kanunda aksi öngörülmemiş ve taraflar arasında kararlaştırılmamış ise kiraya veren katlanır. Kiralananın kullanımıyla ilgili olmak üzere kiraya veren veya 3. kişi tarafından yapılan yan giderlere ise yine kiraya veren katlanmak durumundadır. Tüm bunların yanı sıra, kanunda kiraya verenin kiralananın ayıplarından sorumluluğu hakkındaki konular ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Kanun, karşılaşabilecek olası ayıplar karşısında kiracıyı korumuş ve kiracıya seçimlik haklar tanımıştır. Kiralananın önemli ayıplar ile teslimi halinde kiracı borçlunun temerrüdüne veya kiraya verenin kiralananın sonradan ayıplı duruma gelmesinden doğan sorumluluğuna ilişkin hükümlere başvurabilir. Kiralananın önemli olmayan ayıplarla tesliminde ise kiracı yalnızca kiralananda sonradan ortaya çıkan ayıplardan dolayı kiraya verenin sorumluluğuna ilişkin hükümlere başvurabilecektir. Kiralananın sonradan ayıplı duruma gelmesi halinde kiracı kiraya verenden ayıbın giderilmesini, kira bedelinden ayıp oranında indirim yapılmasını veya zararının giderilmesini talep edebilir. Kiracının zararının giderilmesi yönünde talepte bulunması diğer seçimlik haklarını kullanmasına engel teşkil etmez. Ayıbın önemli olması durumunda ise kiracının sözleşmeyi fesih hakkı saklı tutulmuştur.

Kiracı kiraya verenden ayıbın uygun bir süre içerisinde giderilmesini talep eder ve bu süre içerisinde ayıp giderilmezse; ayıbı kendisi giderebilir, yaptığı masrafın kira bedelinden düşürülmesini isteyebilir veya kiralananın ayıpsız bir misliyle değiştirilmesine yönelik talepte bulunabilir. Ayrıca kiracı kiralananın kullanımını etkileyen ayıpların varlığı halinde bu ayıpların kiracı tarafından öğrenildiği tarihten ayıbın giderildiği tarihe kadar geçen süre için kira bedelinden indirim talep etme hakkı vardır. Kiraya veren kusurlu olmadığını ispat etmedikçe kiralananın ayıplı olmasından kaynaklanan zararları kiracıya ödemekle yükümlüdür. Kiraya verenin, kiralananın kendisine geri verilmesi hallerinde de dikkat etmesi gereken hususlar mevcuttur. Kiraya veren geri verme sırasında kiralananın durumunu gözden geçirmek zorundadır. Kiracının sorumlu olduğu eksiklikler veya ayıplar varsa, bunları derhal yazılı olarak kiracıya bildirmesi gerekir. Bu bildirimin yapılmaması halinde kiracı her tür sorumluluktan kurtulmuş olur ve kiraya veren zarara uğrar. Ancak önemle belirtmek gerekir ki; teslim esnasında yapılan olağan bir incelemeyle ortaya çıkmayan gizli ayıplara karşı kiracının sorumluluğu devam eder. Sonradan ortaya çıkan gizli ayıplar veya eksikliklere ilişkinde yazılı bildirimde bulunması kiraya veren açısından oldukça önemlidir. Hem kiracının hem de kiraya verenin gelecekte telafisi güç zararların doğmasını engellemek adına, kiralanandaki ayıplara yönelik sorumlulukları hakkında bilinçli olmalarında fayda vardır.

Bir sonraki hukuk köşemizde görüşmek dileğiyle… Sağlıkla kalın. Soru ve önerileriniz için [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Av. Neslisah Özdemir - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Ufuk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Ufuk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Ufuk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Ufuk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara'da Hangi Milletvekilini Daha Çok Tanıyorsunuz?
Tüm anketler