ALTILI MASANIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ -3-

ALTILI MASANIN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ -3-

Sevgili okurlarım; altılı masanın “Ortak Politikalar Mutabakat Metni” 240 sayfadan oluşmaktadır. Ülkemizin sorunlarına yönelik çözüm önerileri 9 ana başlık altında 75 alt başlıkta ele alınmıştır.

Bugünkü yazımızda yine altılı masanın SEKTÖREL POLİTİKALAR başlığı adı altında yer alan TARIM bölümünü tartılmaya açacağız. Bu önemli konunun daha iyi anlaşılabilmesi için geçmişi hatırlamamız gerekir.

TARIM toplumları ilgilendiren önemli bir konudur. Bilindiği gibi Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK, Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurduktan kısa bir süre sonra ülkesinde sosyal patlamaların yaşanmaması için önceliği tarımsal ve hayvansal ürünlerin artırılmasına vermiştir. Bunun için ülkemizin değişik bölgelerinde devlet üretme çiftlikleri, haraları inekhaneleri, koç-teke ve aygır depolarını açmıştır. Açmış olduğu çiftliklerden birisi de 5 Mayıs 1925 yılında Ankara’da temeli atılan Atatürk Orman Çiftliğidir.

***

Üç tarafı denizlerle çevrili, 2.949 kilometresi kara, 7.816 kilometresi deniz olmak üzere toplam 10.765 kilometre sınır uzunluğunda 783.577 kilometrelik bir yüz ölçüme sahip olduğunu, bir günde dört mevsimin yaşanabildiği, dağları, ovaları, yaylaları, nehirleri, gölleri olan, verimli topraklara sahip bir ülkedir.

Bunun yanında sahip olduğu iklim çeşitliliği ve zengin bitki-orman örtüsüyle, güneşiyle, kumsalıyla zengin tarihi geçmişiyle turizmin ve en önemlisi de Dünya coğrafyası üzerindeki stratejik konumda bir ülkedir. Yaklaşık yetmiş sekiz milyon hektarlık alan içerisinde yaklaşık %30’u tarımsal alanlardan oluşmaktadır.

Hal böyle iken tarımsal ve hayvansal üretimlerde uygulanan yanlış politikalar nedeniyle ihtiyaç duyduğumuz bu önemli ürünleri 1990’lı yıllardan itibaren her geçen yıl artarak yurt dışından ithal ederek kucak dolusu paralar ödüyoruz! İşte ülkemizin en önemli sorunlarından birisi de budur!

İlginizi çeker düşüncesiyle bugünkü yazımızda da altılı masanın hayvancılıkla ilgili bölümünü tartışmaya açarak bir değerlendirme yapacağız.

* Yem bitkisinin üretimini teşvik edecek, kullanımına destek sağlayacağız. İfadesi yer verilmesi önemli ve yerindedir.

* Mera tespit ve tehdit çalışmalarını hızla tamamlayacak, kapalı mera alanlarını kullanıma yeniden açacak ve tüm meraları ücretsiz hale getireceğiz. Deyimi önemlidir.

* Yayla potansiyelinin en üst düzeyde kullanılmasını sağlayarak, yaylaların ulaşım, elektrik, barınma gibi altyapı ve güvenlik ihtiyaçlarını çevreyi bozmadan karşılayacağız. Deyimi önemlidir.

* Hayvancılık işletmelerinin kendi karma yem ünitelerine sahip olmalarını destekleyeceğiz. Deyimi çok önemli ve yerindedir.

* Büyük baş besicilikte zamana bağlı kısa süreli beslenme modeline geçeceğiz” düşüncesi kafamızı karıştırdı! Bu önemli konunun soyut geçiştirilmemesi gerekirdi.

* Mera tohumlaması dahil bölgelerin besleme potansiyeline göre hayvancılık girdi ve hayvansal ürün işleme tesislerine yönelik destekler geliştireceğiz. Deyimi önemlidir.

* Veterinerlik hizmetlerini yaygınlaştırarak buzağı ve kuzu ölümlerini takip ederek ölümleri azaltacağız” düşüncesi çok önemlidir..

* Veterinerlik hizmetlerinde kullanılan aşıların yerli üretimini gerçekleştireceğiz” düşünceni çok önemlidir. Bu bölüme salgın hayvan hastalıkları ve koruyucu aşılamalarla ilgili kısa bir açıklık getirilmesi gerekirdi. Olmadı!

* Suni tohumlamayı ücretsiz hale getirerek yaygınlaştıracağız” deyimi çok önemli ve yerindedir. Ancak burada da bir eksik vardır. Eğer genel bütçeden veya tarım ve hayvancılık destekleme kapsamında performans primi, ikramiye, teşvik primi gibi sistemlerin getirilmesi düşünülmeliydi. Olmadı!

Önemli konulardan birisi de;

*Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) projesine sahip çıkararak aynı isimle bir Tarım Bilimleri Akademisi kurulacak, bu akademide tarım teknolojilerini geliştirip akademiyle bağlantılı olarak kurulacak olan

tarım meslek liselerinin eğitim altyapısını tamamlayacağız. Düşüncesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Altılı masanın bu düşüncesi yukarıda satır aralarında belirtilen AOÇ ile ilgili düşüncelerimizle de örtüşmektedir.

Türkiye Cumhuriyetinin başkentinde, donanımlı bir tarım meslek lisesinin bugüne kadar kurulmamış olması çok büyük bir eksikliktir.

Hatırlayacaksınız Ankara il genel meclisi üyeliğim sırasında bu önemli konuyu gündeme getirmiştik. Çok büyük uğraştan sonra Keçiören İlçesinin Gümüşdere Mahallesinde tarım meslek lisesinin kurulmasını gerçekleştirmiştik.

Meslek lisesinin çatısı altında veteriner sağlık teknisyenliği, ziraat teknisyenliği ve gıda teknisyenliği bölümleri olacak şekilde düzenlenmişti. 1068 öğrenci kapasiteli olacak olan okula Ankara dışından gelecek öğrenciler için pansiyon düşünülmüştü. Tarım meslek lisesinin temelini dönemin Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ve İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından atılmıştı. Binanın yapımı tamamlandıktan sonra siyasi çeşitli entrikalar öne sürülerek Fethiye Mumcu Anadolu Lisesine dönüştürüldü! Altılı masanın iktidarında okul planlandığı gibi tarım meslek lisesine dönüştürülür.

***

Tarım Bakanlığı:

* Tarımsal üretimler için ziraat mühendisi, ziraat teknisyeni ve teknikerine birlikte görev vermektedir.

* Hayvansal üretimleri için de veteriner hekim, veteriner sağlık teknisyeni-teknikerine birlikte görev vermektedir.

Veteriner sağlık teknisyenleri Ta 1910 yılından itibaren gerek hayvan ıslahında olsun gerekse hayvan sağlığında olsun hayvan yetiştiricilerine hizmet verdiği bilinmektedir.

Hal böyle iken Mutabakat metnin 117. Sayfasındaki bölüme “veteriner sağlık teknikeri ve teknisyeni” mesleğinin de eklenmesi gerekirdi. Olmadı!

Yazılım hatası veya bilgi eksikliğinden kaynaklanmış olabileceğini düşündüğüm bu eksik düzenlemenin giderilmesi gerekir. Söylemesi bizden takdir sizlerden…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Korkmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Ufuk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Ufuk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Ufuk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Ufuk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara'da Hangi Milletvekilini Daha Çok Tanıyorsunuz?
Tüm anketler