CHP’DE NELER OLUYOR…

CHP’DE NELER OLUYOR…

Sevgili okurlarım; 4-5 Kasım 2023 tarihlerinde yapılan CHP 38. olağan kurultayın; birinci gününde genel başkan, ikinci gününde ise parti meclisi ve yüksek disiplin kurulu üyeliği seçimleri vardı. Parti örgütlerinde; 14-28 Mayıs 2023 tarihinde kaybedilen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerinden sonra kurultayının nasıl geçeceği konusunda çok büyük kuşkular vardı. Bu koşullar altında gerçekleştirilen kurultayda, genel başkanlığa aday olan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Sayın Özgür Özel’in kamuoyuna vermiş oldukları birlik ve beraberlik mesajı katılımcıların yüreğini umutlandırdı.

***

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun 13 yıl süren genel başkanlığı döneminde; girdiği seçimleri kaybetmiş olması parti içinde büyük bir tedirginlik yarattı! Parti içinde yüksek sesle dillendirilen değişim rüzgârına kulak vermeyen Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, çeşitli entrikalarla seçtirdiği il başkanlarından, ilçe başkanlarından, Milletvekillerinden ve kurultay delegelerinden beklediği desteği alamaması nedeniyle

Genel başkalık seçiminin birinci turunda, rakibi Özgür Özel’den 18 oy eksik aldı.

Sayın genel başkanın, birinci turun neticesini gördükten sonra ikinci tur oylamaya girmemesi gerekirdi. Bunu düşünemedi! Danışmanlarının ve yandaşlarının baskısıyla girdiği ikinci tur oylamada bu kez, rakibi karşısında 176 oy eksik aldı!

CHP tarihinde bu müthiş olay ilk kez yaşanıyordu. Bir genel başkan lider olarak girdiği seçimi kaybediyordu! Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim kaybetmesinin asıl nedeni, Zafer Partisiyle birlikte yapmış olduğu gizli anlaşmadır. Sayın genel başkanın kendi partisine haber vermeden gizli protokol imzalayıp 3 bakanlık vaat etmesi CHP tabanında hiç hoş karşılanmadı!

Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu hatasını iyi değerlendiren Sayın Özgür Özel “gizli protokol” imzalanırken “vallahi de billahi de ben orada değildim.” Açıklaması seçimin kazanılmasına etkili oldu…

***

Kurultayın ikinci gününde yapılan parti meclisi ve yüksek disiplin kurulu üyeliği seçimlerinde de enteresan olaylara tanık olduk. Sayın Özgür Özel’in karşısına alternatif liste çıkaran örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Sayın Oğuz Kaan Salıcı bile aday olduğu parti meclisine giremedi.

***

Hatırlayacaksınız… 2019 yerel yönetimlerin seçimlerinden kısa bir süre önce “koltuğun sıcaklığı” başlıklı köşe yazısını. İlgi yazımızda genel başkanlık koltuğunun bırakılmasının çok zor olduğuna değinmiştik. Koltuk sizi bırakmadan sizlerin koltuğu bırakmanız gerekir demiştik. Gerçekte o sıcak koltuğu bırakmak çok zor. Bu zoru başaran an itibariyle aramızda olmayan Sosyal Demokrat Halkçı Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Sayın Erdal İnönü’dür. Türk siyasetine örnek olan bu değerli insanı bir kez daha saygı ve sevgiyle anıyorum.

***

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu:

Darp Edildi!

Kurşunlandı!

Eleştirildi!

Fakat Yılmadı.

Partisini ayakta tutmak için çok olağanüstü çabalar sarf etti. Farklı görüşe sahip altı partiyi bir araya getirdi. Cumhur İttifakına karşı Millet İttifakını kurdu. Fakat yeterli olamadı. Gizli ittifak kendisine çok pahalıya mal oldu.

Kurultaydan kısa bir süre sonra CHP genel merkezinde gerçekleştirilen devir-teslim töreninde ise göze hoş gelmeyen olaylar yaşandı. Genel başkanlarının etrafında fırıldak gibi dönen genel başkan yardımcılarından, Milletvekillerinden çok büyük bir kısmı bu anlamlı günde yanlarında yoktular! Şık olmayan bu durum bizim gibi düşünenleri derin yaraladı! Meğer Türkiye’de siyaset böyle yapılıyormuş!Buna da vay be … diyelim…

***

Bu arada yeni seçilen Sayın Özgür Özel’e de birkaç hatırlatmada bulunalım. CHP’de genel başkanlık yapmak diğer partilere göre çok daha zordur. Öncelikli olarak kurultayda vermiş olduğunuz tüzük

değişikli, üyelerle ön seçim çarşaf liste gibi vaatlerin en kısa sürede yerine getirilmesi gerekir. Ayrıca parti içinde kırılganlıklara neden olan sağlıksız üye ve örgüt yapılanmasına da bir çözüm getirmeniz gerekiyor.

***

Yeni bir seçimin arifesindeyiz.

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel yönetimlerin seçimlerinde belediye başkanları, il genel meclisi üyeleri ve belediye meclisi üyeleri belirlenecektir. Aday belirleme aşamasında; her ilin demografik yapısına ve bölgenin özelliğine bakılması gerekiyor. Partimizin bu seçimlerde başarılı olabilmesi için; köklü meslek kuruluşları, memur-işçi-emekli sendikaları, demokratik kitle örgütlerine danışması gerekiyor.

***

Siyasi partiler için il genel meclisleri çok önemli mevzilerdir. Neden mi? Çünkü siyasi partilerin başarısı il genel meclisinde alınan oylarla ölçülür. O nedenle aklı başında olan partiler bu önemli mevzii hiç bırakmak istemez. Bu mevzileri kazanmak için olağan üstü çabalar sarf ederler. Adaylarını ona karşı belirlerler. Kısaca tanımlanan bu düşüncemiz, küçük şehir statüsünde olan 51 ilimiz için geçerlidir. Biraz önce tanımlanan düşüncemiz, büyükşehir statüsünde bulunan 30 ilimiz için de geçerlidir. Gerek il genel meclisi üyelerin belirlenmesinde olsun gerekse büyükşehir-küçük şehir belediye meclisi üyeliğinin belirlenmesinde olsun eğitim, liyakat, hizmet ve benzeri kıstasların dikkate alınmasında yarar vardır.

***

CHP’de asıl sorun kırsal kesimden oy alamamasıdır. Diğer deyişle kendini kırsal kesime tanıtamamasıdır. Sıkça vurguladığımız gibi il genel meclisi üyeliği için tarım ve hayvancılığa hizmet götüren meslek mensuplarından yararlanması kaçınılmazdır. Bunun için konuyla ilgili meslek örgütlerine danışılmasında yarar vardır.

***

38. Olağan Kurultayda CHP genel başkanlığına yeni seçilen ve Gazi Mustafa Kemal’in koltuğunda oturan Sayın Özgür Özel’i tebrik ediyorum. Kendisine ve çalışma arkadaşlarına başarılar diliyorum…

Söylemesi bizden takdir sizlerden…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Korkmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Ufuk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Ufuk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Ufuk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Ufuk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara'da Hangi Milletvekilini Daha Çok Tanıyorsunuz?
Tüm anketler