SİYASET TOPLUMU YÖNETME SANATININ ADIDIR.

 Pek siyasi yazı yazmak istemiyorum, zülfüyâra dokunuyor ve öz eleştiri de ise yanlış anlaşılıyoruz. Önemli de değil, lakin beynimde birikenleri beyaz kâğıda dökmeyi de faydalı buluyorum.

            Siyaset dedik… Aslında bunun kişilere göre birçok tarifi var. Siyaset izlenen yoldur. Bazılarına göre protokoldür. Bazıları siyaseti iktidar kavgası olarak görürler. Bazıları için siyaset “ sel önünden kütük kapmadır.” Pek çok insanımız için de siyaset aynen yürüyen merdiven gibidir. Alt basamağa basarsın, hedefine vardığında orta basamakları tırmanmadan üs basamaktan inersin. Bu durum kolay yükseliş için en kolay yoldur.

            Siyasetin en kötü yanı adaletsiz olmak ve adam kayırmaktır. Her işte ehliyet ve liyakat ön planda olmalıdır.

            Biliyoruz ki, siyaseti meslek edinmiş ve ömrünün uzun yıllarını milletvekili ve senatör olarak geçirmiş ve siyaseti geçim yolu görmüş insanlarımız vardır.  Bunlar, nüfuz ticaretinin en etkin simsarlarıdır. Bazı alın teri tüccarları da bunlardan farksızdırlar. Bazı siyasetçiler ömür boyu milletin sıratından asalak gibi hiç inmemişlerdir. Bütün bu tür siyasetçilerin özellikleri nedir diye sormayacağım. Siz sorun ve siz cevaplayınız.

            İstiklâl Savaşında fakir halk çocukları cepheden cepheye koşup, şehit düşüp çocuklarını öksüz, eşini dul bırakırken, cephe gerisinde birçok uyanık kişiler gerek eşkıyalık ve gerekse zorbalık bazen de uyanıklık yoluyla bir kişinin malına arazisine çöküp mülti milyarderliklerine maya hazırlamışlardır. Bu tür gizli veya açık zenginler her zaman zeytinyağı gibi üste çıkıp kendilerini millete taşıtmakla pek mahirdirler. Bizden olmayıp bizden gözüken ve milliyetlerini gizleyenler Türkiye’nin iktisadi hayatına hâkim olmuşlardır. Bunlar Erbakan Hocama yaptıkları gibi her daim milli iktidarların yolunu kesmişler ve milli devletin güçlü olmasını engelleme gayretinde olmuşlardır.

            Zaferlerden sonra ganimetten yararlananlardan milletin malını ona buna peşkeş çekenlerden de bahsedelim mi, mübadelelerde göçenlerin mallarına çekenleri mevzu edelim mi? Boş verin bahsetmeyelim ve konuyu daha fazla uzatmayalım derim. Birilerinin kuyruğuna basmak işime gelmez, bencileyin garip bir adamım.

            Aslında Siyaset: “TOPLUMU YÖNETME SANATININ ADIDIR.” Bu sanatla iştigal edenler sanatının ehli olmalıdırlar. Harama bakmayan, haram yemeyen, haram içmeyen, doğrulardan ayrılmayan, kendisi muhtaç iken bile başkalarına verebilen, üretken, çalışkan, mert, dürüst insanlar ne kadar siyasetle meşgul olurlarsa toplum, vatan ve millet adına çok hayırlı olur. Bu sınıftaki ideal insanlara elimden ne gelirse destek olmalıyız. Bu durum milli vicdan borcudur.

           

            Aslında Ak Parti zor durumlara düşecekti.Cumhur ittifakı vaziyeti millet ve devlet adına vaziyeti kurtarmıştır.. Sayın Bahçelinin bizim bilmediğimiz bir şeyler var ki fedakâra ne bir şekilde Ak Partiye, daha doğrusu Sayın Başkan’a hep destek verdi. Allah razı olsun. Bunu yaparken vatanı ve milleti düşündüklerine inancım tamdır. Şimdi yerel seçim arifesindeyiz. Cumhur ittifakı akıllıca devrede olmalıdır.

            Bu yazım bir öğüt verme yazısı değildir. Kendimle hasbıhal etmedir. İsteyen istediği gibi değerlendirsin. Edep sınırları dâhilinde en ağır eleştirilere hazırım. Hepimiz; bu aziz millet ve güzel vatanımız için bedel ödemeye hazır olmalıyız. Biz işçi, memur ve emekliler olarak zaten her zaman bedel ödüyoruz. Bu durum ekonomik olarak bize gerçekten ağır geliyor. Kin gütmeden, partizanlık yapmadan bordro mahkûmlarının durumu düzeltilmelidir. Yeterli veya yetersiz zam alıyoruz. Gelen zam cebimize girmeden eriyor. İnşallah bu def böyle olmaz.

Önümüzdeki yerel seçimler de, ehliyet, liyakat, dürüst, becerikli, cesur ve şahsi ikbâl peşinde koşmayan idealist adaylarla halkımızın karşına çıkanlar kazanacaktır.

DOĞRU KARAR, DOĞRU ADAY.

            İyinin, güzelin ve doğrunun yanında olmak kaydıyla Allah’a emanet olasınız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadettin Bayram - Mesaj Gönder

# aday, parti

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Ufuk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Ufuk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Ufuk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Ufuk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara'da Hangi Milletvekilini Daha Çok Tanıyorsunuz?
Tüm anketler