Siyasi Partiler Arayış İçerisinde…

Sevgili okurlarım; 31 Mart 2024’de yapılacak yerel yönetimlerin seçimine kısa bir süre kalmasına rağmen, gerek iktidar partisinde olsun gerekse muhalefet partisinde olsun, belediye başkan adaylarını ( büyükşehir-küçük şehir), belediye ve il genel meclisi adaylarını henüz belirleyemedi!

İktidarda olan Ak Parti ve Ana muhalefet partisi CHP, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 30 büyük şehir belediye başkanlığını nasıl kazanacağız diye arayışlarını sürdürüyor.

***

14-28 Mayıs 2023 seçimlerin öncesinde, AKP tarafından kurulan Cumhur İttifakı, seçim sonrası da yoluna emin adımlarla yürüyoruz denilse dahi aday belirleme aşamasında bazı sıkıntıların var olduğunu görüyoruz.

***

CHP önderliğinde irili ufaklı pek çok partinin bir araya gelerek kurulan Millet İttifakı tam anlamıyla dağılmış durumdadır. CHP’nin yeni genel başkanı Sayın Özgür Özel, partisini toparlamak, oyunu artırmak için yeni oluşumları gerçekleştirmek için olağanüstü çabalar sarf etmektedir.

Millet İttifakına katılarak hak etmedikleri sayıda Milletvekilini TBMM’ne sokmayı başardılar. Üstelik gurup da kurdular. Fakat 31 Mart seçimlerinde başlarına ne tür felaketlerin geleceğini şimdiden içlerinde hissediyorlar…

***

31 Mart seçimlerinde, 30 büyükşehrin öne çıktığı çok açıktır. Kapalı kapıların arkasında; şu büyük şehirler benim olsun, şu küçük şehirlerin bazıları senin olsun gibi pazarlıkların yapıldığını duyuyoruz.

Oysa siyasi partiler açısından oldukça önemli olan, küçük şehir statüsünde bulunan 51 il unutulmuş! İl genel meclisleri unutulmuş! Belediye meclisleri unutulmuş!

***

Önceki sayılardan hatırlanacağı üzere; 6360 Sayalı Büyükşehir Kanun’a göre; büyükşehir statüsünde olan 30 ilde; il özel idarelerin kapatıldığı, il genel meclislerin kaldırıldığı, il genel meclislerin görev-yetki ve sorumlulukların büyükşehir belediye meclislerine devredildiğine dikkati çekmiştik. Yine ilgi yazımızda; küçük şehir statüsünde bulunan 51 ilde il özel idarelerinin kapatılmadığı, il genel meclislerin kaldırılmadığı, il genel meclisi üyelerinin görev ve yetkilerini 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanuna göre kullandıklarını dile getirmiştik.

***

İl genel meclislerin görev, yetki ve sorumluluk alanlarının belediye meclislerine göre çok daha farklı olduğunu, tarım ve hayvancılık başta olmak üzere eğitim, sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok önemli konularda kırsal ve kentsel kesime hizmet götürdüklerine de vurgu yapılmıştı.

Yukarıdaki kısaca tanımdan anlaşılacağı üzere; bu denli önemli hizmetleri seçim bölgelerine taşıyan il genel meclislerinin dolayısıyla il genel meclisi üyelerinin bu seçimlerde de siyasi partiler tarafından dışlandığını görüyoruz! Diğer bir ifadeyle söylemek gerekirse; kendi ayaklarına kurşun sıkıyorlar…

***

Siyasi partilerimize bir hatırlatma daha yapalım:

Süreç hızla azalıyor! 31 Mart seçimlerine kısa bir süreniz kaldı! İttifaklar konusunda fazla kendinizi yormayınız. Adaylarınızı hangi yöntemlerle belirleyeceğinize zaman geçirmeden karar veriniz. Sonrasında ise eğitimli, liyakatli, donanımlı, çevresi geniş, toplumla özdeşleşmiş adaylarınızı, zaman geçirmeden sahaya indirerek halkla buluşturunuz.

***

İnandırıcılık açısından; önce, sizde olan belediyelerde ne tür hizmetleri halka götürdüğünüzü belgelerle geniş halk kitlelerine anlatmanız gerekir. Sonrasında ise yapmayı tasarladığınız projeleri yine geniş halk kitleleriyle buluşturmanız gerekir.

***

Son söz: Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu eserlerinden birisi olan il genel meclislerinin bilinçli olarak kapatılmış olması ise çok daha düşündürücüdür! Söylemesi bizden, takdir sizlerin...

Ön seçim, genel merkez yoklaması gibi ucube aday belirleme sistemlerin bir kenara bırakılmasında yarar vardır. İlçe örgütleri gerekir. Neden mi?

Sonra Kanımca izledikleri yol yanlış! elediye meclisi üyeleri için il genel meclisi üyeleri için henüz bir çalışmaları yok. Önceki sayılardan hatırlanacağı üzere belediye meclisi ve İl genel meclisi üyelerinin önemine değinmiştik.

İl genel meclisleri siyasi partiler için önemli mevzilerdir. Aklı başında olan bir siyasi parti bu mevzileri elinde tutmak ister. Neden mi? Siyasi partilerin başarısı il genel meclisinde alınan oylarla ölçülür. İl genel meclisleri yerel parlamento konumundadır. O nedenle olacak ki; il genel meclis üyelerinin belirlenmesi aşamasında da dikkatli olmakta yarar vardır.

belediye başkanları (büyükşehir-küçük şehir), belediye meclis üyeleri ve il genel meclis üyeleri belirlenecektir. Belediye başkanı olarak kimi aday gösterecekleri konusunda tedirginler.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Korkmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Ufuk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Ufuk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Ufuk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Ufuk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara'da Hangi Milletvekilini Daha Çok Tanıyorsunuz?
Tüm anketler