Siyasi Partiler Arayış İçerisinde…

Sevgili okurlarım; 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel yönetimlerin seçimine kısa bir süre kalmasına rağmen, siyasi partiler; belediye başkan adaylarını, il genel meclisi ve belediye meclisi adaylarını henüz belirleyemedi!

14-28 Mayıs 2023 seçimlerinden önce; AKP öncülüğünde kurulan Cumhur İttifakı, bu seçimde de kararlı bir şekilde yoluna devam ettiği gözlense dahi yine de içlerinde pek çok sıkıntıların var olduğu bir gerçek. Yine bu seçim öncesi CHP öncülüğünde oluşturulan Millet İttifakı ise bu seçimlerde tarihi bir fırsatı kaçırdı! Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetti! Milletvekilliği seçiminde de istediğini alamadı!

CHP ile birlikte; seçimlere giren irili, ufaklı partiler, pek çok Milletvekilini parlamentoya sokmayı başardılar. Üstelik TBMM’de bir de gurup kurdular. Keyifleri şimdilik yerindedir. Amma 31 Mart seçimlerinde nasıl hareket edecekleri konusunda oldukça tedirgindirler.

AKP ve CHP 30 büyük şehir belediyesine odaklanmışlar! 51 küçük şehri unutmuşlar! Partinin oylarında önemli katkısı olan İl genel meclisleri ve belediye meclislerini ise tamamen unutmuşlar!

Önceki sayılarda; 6360 Sayalı Kanunla 30 büyükşehirde il özel idarelerin kapatıldığını, il genel meclislerin kaldırıldığını, görev ve yetkilerinin büyükşehir belediye meclislerine verildiğini belirtmiştik. Küçük şehir statüsünde olan 51 ilde il özel idarelerin kapatılmadığını, il genel meclislerin kaldırılmadığını, il genel meclisi üyelerinin görev ve yetkilerini 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanuna göre yürüttüklerini dile getirmiştik.

Yazımızın devamında; il genel meclislerin görev, yetki ve sorumluluk alanlarının belediye meclislerine göre çok daha farklı olduğuna dikkati çektikten sonra il genel meclis üyelerinin başta tarım ve hayvancılık olmak üzere eğitim, sağlık, çevre, ulaşım gibi pek çok önemli konularda kırsal ve kentsel kesime hizmet götürdüklerine vurgu yapılmıştı.

Siyasi partiler adına; kırsal ve kentsel kesimlere bu denli önemli hizmetleri seçim bölgelerine taşıyan ve partisinin oyunu artırmak için çok büyük mücadeleler veren il genel meclisi üyelerinin bu seçimlerde siyasi partiler tarafından dışlanmasına bir anlam veremedim. Bu husus gerçekten düşündürücüdür!

Siyasi partilere önerim: Süreç çok çabuk geçiyor. 31 Mart seçimlerine kısa bir süreniz kaldı! Adaylarınızı hangi yöntemlerle belirleyeceğinize artık bir karar vermeniz gerekiyor. Bu önemli konuda karar vermeden önce aday adaylarınız arasında öne çıkan eğitimli, liyakatli, donanımlı, çevresi geniş ve toplumla özdeşleşmiş adaylarınızın zaman geçirilmeden sahaya indirmeniz gerekiyor.

Siyasi partiler bir hatırlatma daha yapalım: Seçilmişlerin yeniden aday olmaların beş yıllık süreç içerisinde halka ne tür hizmetleri götürdüklerini belgelerle kanıtlamaları gerekir. Sonrasında ise her aday adayının tasarladıkları projelerin de geniş halk kitleleriyle buluşturmaları gerekiyor…

Son söz: Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu eserlerinden birisi olan il genel meclislerin 30 büyükşehir statüsünde olan illerde bilinçli olarak kapatılmış olması ise çok daha düşündürücüdür! Söylemesi bizden, takdir sizlerindir.

Ön seçim,genel merkez yoklaması gibi ucube aday belirleme sistemlerin bir kenara bırakılmasında yarar vardır. İlçe örgütleri gerekir. Neden mi?

Sonra Kanımca izledikleri yol yanlış! elediye meclisi üyeleri için il genel meclisi üyeleri için henüz bir çalışmaları yok. Önceki sayılardan hatırlanacağı üzere belediye meclisi ve İl genel meclisi üyelerinin önemine değinmiştik.

İl genel meclisleri siyasi partiler için önemli mevzilerdir. Aklı başında olan bir siyasi parti bu mevzileri elinde tutmak ister. Neden mi? Siyasi partilerin başarısı il genel meclisinde alınan oylarla ölçülür. İl genel meclisleri yerel parlamento konumundadır. O nedenle olacak ki; il genel meclis üyelerinin belirlenmesi aşamasında da dikkatli olmakta yarar vardır.

belediye başkanları (büyükşehir-küçük şehir), belediye meclis üyeleri ve il genel meclis üyeleri belirlenecektir. Belediye başkanı olarak kimi aday gösterecekleri konusunda tedirginler.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Korkmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Ufuk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Ufuk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Ufuk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Ufuk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara'da Hangi Milletvekilini Daha Çok Tanıyorsunuz?
Tüm anketler