GİZLİ GÜÇ BİLİNÇALTI

Sevgili dostlar geçtiğimiz sayılarımızda bilinç altından bahsetmiştik .Bilinçaltı için beynimizin gizemli ve akıl sır erdiremediğimiz bir alanı demiştik.Bilinçaltı akıl ve mantık tanımaz demiştik.Burası düşüncelerimizin ,hislerimizin, davranışlarımızın, yaşamımız boyunca deneyimlediğimiz her şeyin kaynağı demiştik Bilinçaltı ,farkında olmasakta bizi aslında bir kumanda gibi kontrol ediyor demiştik.Yine Bilinçaltı diye adlandırılan mekanizma aslında insanın harddisk dir demiştik.Bugün yine sizlerle birlikte yine bilinçaltının derinliklerine inerek biraz anlamaya çalışalım.

Şüphesiz ki kutsal kitabımız Kur’anı kerimde Allah c.c. ‘’Andolsun Ki biz insanı ahseni takvim üzere ( en güzel şekilde) yarattık ‘’(Et-tin 95/4) diyor.

Burada insanın yaratılışındaki o muazzam dizayndan bahsediyor.Kur’anı kerime göre insanı insan yapan ,onun her türlü aksiyonlarına ,yaşamdaki deneyimlerine anlam kazandıran hayatının her aşamasında kişinin yükümlülük ve sorumluluk altına girmesini sağlayan,tüm seçimlerinde etkili olan en büyük unsur akıldır.Kur'an'da akıl kelimesi biri geçmiş ,diğerleri geniş zaman olmak üzere 49 yerde fiil şeklinde geçmektedir.Bunların bir çoğunda ‘’temiz akıl sahipleri’’ diye bahseder.O halde insanın yaratılış dizaynında mükemmel şekilde ,eksiksiz,üstün özellikler bulunduğu aşikar.Akılda bunlardan biri ve tertemiz henüz yazılmamış bir defter gibi,içi doldurulmamış bir kap gibi,henüz üzerine hiçbir şey çizilmemiş bir tuval gibi,boş bir harddisk gibi düşünebiliriz.Biz daha anne karnındayken yazmaya,çizmeye,doldurmaya,kaydetmeye,resmetmeye,yüklemeye başlıyoruz.Yani bilinçaltımızı iyiye,güzele,erdeme,pozitife ait ne varsa bunlarla doldurabileceğimiz gibi, kötüye,çirkine,negatife dair şeylerle de doldurabiliriz.Tabi bunu tek başına yapmıyoruz.Yaşadığımız coğrafya,kültür,örf/adetler,ailemiz,sosyo ekonomik durum,aldığımız eğitim,hayatımıza çıkan insanlar,karşılaştığımız olaylar,her bir deneyimden ,duyduğumuz,gördüğümüz,yaşadığımız her bir andan ,olaydan etkilenerek 0/7 yaş arası şekilleniyor.

Bugün bizi biz yapan bu çok önemli ve sırlı ,gizemli alanın yani bilinçaltının bazı özelliklerini sizinle paylaşmak istiyorum.

Eğitimci ve yazar Uğur KALKAN kişisel gelişim kitabından bilinçaltını maddeler halinde sizlere sunmak istiyorum.

1-Bilinçaltı bütün anıları depolar.Hiçbir şeyi silmez.Ana rahminden ölünceye kadar.Geçici olsun olmasın her şeyi kaydeder.0/7 yaş arasında muhakeme kabiliyeti olmadığından herşeyi doğrudan bilinçaltına gönderir.Doğru-yanlış,güzel-çirkin,ahlaklı-ahlaksız ayrımı yapmadan.Kaydettiği anda anlamsız olsa bile hayatın ilerleyen sürecinde ,yaşananlar sonucu bu kayıtlara bir anlam yüklenir ve bu anlama göre kişinin tepki vermesi sağlanır.

2-Bilinçaltı ilişkilendirmeler ,genellemeler yapar.Benzer şeyler ve düşünceler arasında bağlantı kurar ve hemen öğrenir.Bu özellik çoğu zaman kişiyi zor duruma sokabilir.Örneğin kişinin belli bir köpek yüzünden yaşadığı korku yaşamı boyunca bütün köpeklere genelleyerek bir fobi haline gelebilir.Veya bahar aylarında acı bir kayıp yaşayan kişinin bilinçaltı bu acı ile baharı birbirine bağlayarak kişiye yıllarca süren bir döngüsel depresyon

yaşatabilir.Çoğu zaman insanlar yıllar önce olan o ,olayı unutmuş olsalar bile bilinçaltı unutmaz.

3-Bilinçaltı tüm anıları organize eder.Bunun için zaman çizgisini kullanır.Bilinçaltı geçmiş,şimdi ve gelecek zamanı farklı yerlere kodlar.Örneğin geçmiş zaman bazıları için arkada,bazıları içinse sağ veya sol yanda olabilir.Gelecek ise önünde uzanmış olabilir. Özellikle geçmiş ile ilgili hatıraların kodlandığı yer yaşanan birçok problemin kaynağıdır.

4-Bilinçaltı çözümlenmemiş,olumsuz duygu yüklü anıları bastırır.Amacı kişiyi korumaktır.

Yinede baskılanmış bu anılar ile ilgili semptomlar yaratmaktan da geri kalmaz.Örneğin kişinin yaşadığı taciz olayını bastırır ama kişinin kirlenmişlik hissini temizlik takıntısı ile dışa vurur. Bu davranışı baskılasanız bile ya bir süre sonra yeniden ortaya çıkar ya da şekil değiştirir.

5-Bastırılmış anıları çözüm için sunar. Bir davranışın neden yapıldığını açıklamak ve “sahibini” korumak için bunu yapar. Ama sunduğu anının, o davranışla ilgili olması gerekmez. Sadece mantığınıza yatması ve o duygusal tepki için “sahibine” hak vermeniz yeterlidir.

6-Bedeni işletir. Bunun için detaylı bir planı vardır: Vücudun şimdiki halinin ve mükemmel sağlığın planına sahiptir. Bu nedenle bilinçaltının yarattığı psikosomatik rahatsızlıkları yine bilinçaltının yardımıyla gidermek mümkündür. Bazen bunu kendisi de yapar. Örneğin sınav kaygısı yüksek bir öğrencinin bilinçaltı kaygıyı yaratan sınavdan sahibini korumak için bağırsak sistemini bozabilir, o geceyi acilde baygın geçirtebilir, elleri ayakları, sanki sinir ucu iltihaplanması varmış gibi tutmaz olabilir vs. Ve sınav saati gelip geçtiğinde sahibini tekrar eski haline getirebilir. Aynı zamanda Yüksek Benliğin işleyişini kontrol eder.

7-Bedeni korur. Bedenin bütünlüğünü korur. Hücre düzeyinden sistemlere, sistemlerin uyumlu çalışmasına kadar bütün bedenin işleyişini bir an bile bırakmaksızın kontrol eder. Siz nefes almayı unutabilirsiniz ama o unutmaz.

Her bir maddeyi okurken zihnimizde bir şeylerin açığa çıktığını görüyoruz, farkındalık yaşıyoruz.

Sevgili dostlar önümüzdeki sayıda devam edeceğiz bilinçaltımızı tanımaya .

Yüzümüzde gülümseme,bedenimizde sağlık,yuvalarımızda huzur, cebimizde bolluk bereket daim olsun sevgiyle kalın dostlar.

Müjde Elif Şahin

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Müjde Elif Şahin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Ufuk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Ufuk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Ufuk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Ufuk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara'da Hangi Milletvekilini Daha Çok Tanıyorsunuz?
Tüm anketler