VEFATININ 106. YILDÖNÜMÜNDE ULU HAKAN ABDULHAMİT HAN HAZRETLERİ

Bizim Ulu Hakan dediğimiz, kendini bilmeyen densizlerin kızıl sultan dedikleri Abdülhamit Han Hazretleri 21 Aralık 1842 tarihinde dünyaya geldi. Amcası Abdülaziz tahtan indirilip cinayete kurban gitmesi neticesinde 5. Murat’ın kısa Padişahlığından sonra 31. 12. 1976 da o yıllarda ateş ötesi gömlek olan Osmanlı Tahtına geçti. Bütün bunlar onun iradesi dışında cereyan etti. Âli-i Osman olacağına Mithad-ı Âli olsun diyen Mithat Paşa ve avenesi ipleri ellerinde tutuyordu. Bu şekilde iktidar oldu ama muktedir olarak 33 yıl devleti çok büyük badirelerden korudu. Akıl almaz mücadeleler verdi.

Tahta geçer geçmez 93 ( 1877- 1878 ) harbini kucağında buldu. Osmanlı Devleti bu savaş sonucunda hayatının en büyük darbesini yedi. Viyana bozgunundan bu yana sürekli geri çekilen devletimize karşı iç ve dış düşmanlar tam bir ittifak halinde idi. Dirayeti, basireti ve istihbaratçılığı ile devleti 33 yıl ayakta tutmayı başardı. İngiltere, Fransa, Avusturya, Almanya, Rusya, İtalya ile yıkım taşeronlarının Jöntürkler ve İTTİHAT TERAKKİCİLER’in ana hedefleri Abdülhamit Han’ı tahtan indirmekti. Dış güçler O devletin başında kaldığı sürece Osmanlıyı yıkıp topraklarını paylaşamayacaklarını anladılar. Yıkım taşeronları ise O devletin başında kaldığı sürece Osmanlı hinterlandında istedikleri gibi at koşturamayacaklarını anlamışlardı.

En üzüldüğüm taraf kimler Ulu Hakan’a muhalif olmadı ki, sevdiğim üç kişi beni şaşkınlığa düşürdü. Elmalılı Hamdi Yazır, Mehmet Akif Ersoy, Said’i Nursi Ulu Hakan’ı üzdüler. Sonradan pişmanlık duydularsa da bir defa kul hakkına girmiş bulundular. Daha niceleri… Ey şanlı avcı attın ama vuramadın diye bir Ermeni ye methiyeler yazan Tevfik Fikret gibiler….

Abdülhamit Han’ın, devleti, vatanı ve milleti adına çalıştığı net bir şekilde ortada iken İttihatçılar sözde vatan millet edebiyatı yapmakta idiler. Sonunda Balkanlardaki çeteci guruplarla işbirliği ederek, dış güçlerinde teşvikleriyle şartları olgunlaştırarak Elmalılı Hamdi’den de hal edilmesi fetvasını alarak tahtan indirme kararı aldılar. İşin iğrenç tarafı alınan kararı okumak üzere aralarında bir tek Türkün bulunmadığı Yahudi Emaneul Karasso, Arnavut Esat Toptani, Ermeni Aram Efendi ve Arif Hikmet paşa Yıldız Sarayına gittiler. Kararı

ve fetvayı okudular. ( 1909 ) İttihatçıların ilk icraatı Balkanlarda oluk oluk Türk kanı döken çetecileri affetmek oldu. Ulu Hakan Selanik’te Alatini Köşkünde sürgünde iken Yıldız Sarayını yağma ettirdikleri Bulgar çeteci Sandaski ile şarmaş dolaş eğlenmekten çekinmediler.

Ulu Hakan Abdülhamit Han Hazretleri Osmanlının son padişahıdır. Ondan sonra gelen Sultan Reşat ve Vahdettin Han tamamen İttihat Terakkinin kuklasıdırlar. İttihak Terakki’de batılı devletlerin kuklasıdır. Kendi menfaatlerinden başka hiçbir şey düşünmediler. Çok büyük yanlışlıkların altına imza atarak on yılda büyük gaflet ve dalâlet neticesinde Osmanlının sonunu getirdiler. İttihatçılar hiçbir zaman batının piyonu oldukları anlamadılar.

Ulu Hakan Abdülhamit Han Hazretleri 76 yıllık ömür içerisinde 33 yıllık iktidarıyla tarihe damgasını vurdu. Ömrünün son 6 yılını mahpus olarak geçirdiği Beylerbeyi Sarayında 10 Şubat 1918 de hayata gözlerini yumdu.

Onun basiretli siyaseti devam ettirilebilseydi bu gün belki de; İsrail, İngiltere, Fransa, Rusya ve İran gibi ülkelerin Ortadoğu’yu kemirmesi önlenebilir, BAE, Suudi Arabistan ve Mısır gibi ülkeler İslâm birliğinin önünde engel alacak hale gelmeyebilirlerdi. Filistin yarası şifasını bulmuş olurdu. Belki de Filistin diye bir problem, İsrail diye bir devlet olmayabilirdi. Ortadoğu’daki fitnenin fitili ta o günlerde atılmıştı.

En çok üzüldüğüm hala günümüzde Ulu Hakan Abdülhamit Han düşmanlığı devam etmektedir.

Vefatının 106. Yılında Türk tarihinin en büyük devlet adamları arasında bulunan Ulu Hakan Abdülhamit Han Hazretlerini minnetle, saygıyla yâd ediyorum.

Ruhu şad olsun.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadettin Bayram - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Ufuk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Ufuk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Ufuk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Ufuk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara'da Hangi Milletvekilini Daha Çok Tanıyorsunuz?
Tüm anketler