Ankara’da Veteriner Sağlık Çalışanlarının Sorunları Tartışılmaya Açıldı.

Tarım Orman Kamu Çalışanları Sendikasının (TOÇ BİR SEN) 25 Şubat 2024 tarihinde Ankara- Kızılcahamam Eliz Otelde düzenlediği Mali ve Sosyal Haklar konulu çalıştay’da veteriner sağlık çalışanlarının sorunları tartışılmaya açıldı.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan veteriner sağlık teknisyenleri ve teknikerleri derneği onursal genel başkanı Adnan Korkmaz, böylesine önemli bir toplantıda Tarım ve Orman Bakanlığı hayvancılık genel müdürünün hayvancılıktan hiç söz etmemesini yadırgadık.

Sonrasında ise Bakanlık personel genel müdürünün veteriner hekimlerin atama konusuna geniş bir şekilde dile getirirken, hayvancılığın lokomotifi olan veteriner sağlık teknisyeni ve teknikerlerinin sorunlarına değinmemesinden de kaygılandık.

Sayın başkan, biz buraya sendikanızın daveti üzerine katıldık. Sendikanızın üst örgütü olan Memur SEN genel başkanınızın konuşmasından da rahatsız olduk. MEMUR SEN genel başkanı, konuşmasında; veteriner hekimlerimizin sorunlarına genişçe yer verirken, veteriner sağlık teknisyeni ve teknikerin sorunlarına hiç değinmemesini de yadırgadık.

Sendikanızda üye olan meslektaşlarımız, sizin sendikal çalışmalarınıza sosyal, siyasal ve ekonomik anlamda katkı veren meslektaşlarımızın sorunlarını burada dile getirmemesinden büyük bir üzüntü duyduk.

Değerli katılımcılar:

Bilindiği gibi veteriner sağlık teknisyenliği mesleği, Osmanlı İmparatorluğunun son yıllarında doğduğunu hatırlatmak isterim. Mesleğimizle ilgili okulun İlk kez 1910 yılında İstanbul’da açıldığımı hatırlatalım. O günden bugüne kadar geçen süre içerisinde ülkemizin değişik bölgelerindeki okullarımızda eğitim öğretim devam ettiğini hatırlatalım.

Meslektaşlarımızın, Kurtuluş Savaşının verildiği yıllarda; askerlerin savaşta eli kolu olan süvari birliklerini oluşturan askerlerin atlarında baş gösteren At Vebası ve Şarbon Hastalığının mücadelesinde ve aşılamasında olağanüstü hizmet verdiklerini buradan sizlere hatırlatmak isteriz.

Değerli katılımcılar:

Veteriner sağlık teknisyenleri tarihi süreç içerisinde, ülke hayvancılığının kalkınmasında önemli görevleri özveriyle yerine getirmişlerdir. Hal böyle iken; koşmacılardan Ankara veteriner Fakültesi Dekanı, Elazığ Veteriner Fakültesi Dekanı, Bolu İzzet Baysal Üniversitesi Rektörünün her nedense veteriner sağlık teknisyeni ve teknikerin özlük ve sosyal hakları ile ilgili hiçbir yorumda bulunmamasını yadırgadık.

Çalıştayın birinci ve ikinci oturumunda; konuşmacıların veteriner sağlık teknisyenliği mesleğini tanımadıkları kanısı ağır bastı. Bizim görevimiz, veteriner sağlık teknisyeni ve teknikerinin ülke hayvancılığına yapmış oldukları katkıyı dile getirmektir.

Meslektaşlarımız, ortaokul üzeri dört yıllık veteriner sağlık meslek lisesini bitirdikten sonra pek çok sosyal ve ekonomik koşulların iyileşebilmesi için pek çok dalda sosyal içerikli lisans eğitimini tamamlamışlardır. Sonrasında iki yıllık veteriner sağlık ön lisans eğitimini tamamlamışlardır. Yetmedi bu uğraşıları. Şimdi de ziraat fakültelerinde lisans tamamlama eğitimi almaktadırlar. Bazıları ziraat mühendisi oldular. Meslekten uzaklaştılar.

Değerli katılımcılar:

· Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğu zaman hayvan sağlığı ile ilgili ilk yasal düzenleme 07.06. 1926 yılında 904 Sayılı Islahı Hayvanat Kanunu ile yapılmıştır. Bu kanun ile tarımın bir bileşeni olan hayvancılık ve hayvancılığa bağlı 1234 sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu çıkarılmıştır.

Sözü edilen kanunlara bağlı düzenlenen Nizamname, tebliğ, yönetmelik ve genelgeler ile kör topal 1980’li yıllara kadar gelinmiştir. Süreç içerisinde; salgın hayvan hastalıklarına karşı yapılan aşılama ve mücadele çalışmaları dâhil olmak üzere büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda yapılan ıslah çalışmaları kapsamında (suni tohumlama) çalışmalarının tamamı bu meslek çalışanları tarafından yerine getirilmiştir.

1985 yılında uygulamaya konulan Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının yeniden yapılanmasında; 1234 Sayılı Kanun’un yerine 3285 Sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu yürürlüğe girmiştir. Anılan kanunla Ülke hayvancılığında ciddi bir takım değişimlerin süreci başlatılmıştır.

Bu değişimlerden biri de üniversitelerdeki veteriner fakültelerinin ve ziraat fakültelerinin sayısının artırılmasıyla çok sayıda mezun olan veteriner hekimlerin ve ziraat mühendislerin devlet kadrolarına alınması sağlanmıştır.

Değerli katılımcılar:

Veteriner sağlık teknisyenleri, 1980’li yıllara kadar ülkenin her köşesinde başta hayvan sağlığı olmak üzere salgın hayvan hastalıklarıyla ilgili aşılamalar ile büyükbaş ve küçükbaş hayvanların suni tohumlama hizmetlerinde görev alarak kamu hizmeti vermişlerdir. Bu arada veteriner hekimin yasal görevi olan bazı hizmetleri de emir ve talimatlarla zorla yaptırılmıştır.

Değerli katılımcılar:

Hayvancılıkta yaşanan asıl sorun; 1990’dan sonra veteriner hekimlerimizin serbest hizmet vermesiyle başlamıştır. Hayvancılık sektörüne verilen hizmetlerin sadece serbest veteriner hekimlerimizin tekeline bırakılması düşündürücüdür.

Değerli katılımcılar:

Veteriner hekimlik ayrı bir meslektir. Veteriner sağlık teknisyenliği ise ayrı bir meslektir. Her iki mesleğin çalışma koşullarının kanun ve tüzük ile belirlenmesi gerekir. Yasal düzenlemelere bakıldığı zaman; veteriner hekimlerimizin çalışma koşulları kanunlarla belirlenirken, veteriner sağlık teknisyenleri için böyle bir yasal düzenleme, ne yazık ki yapılmamıştır.

Veteriner sağlık teknisyenleri derneği (VESTED) olarak bu haklı talepleri yıllardır Bakanlık yetkililerine taşıdık. Ne yazık ki bu haklı talebimiz, bakanlık üst kadrolarında yerleşmiş olan veteriner hekim bürokratlar tarafından çeşitli bahaneler öne sürülerek engellenmektedir.

· Tarım ve Orman Bakanlığında görev alan meslektaşlarımızın sayısı, veteriner hekim sayısının onda birine düşmüştür. Bu sayının artırılması gerekir.

· Bakanlık merkez teşkilatında, her meslekten, her unvandan kadro bulunmasına rağmen veteriner sağlık teknisyeni ve teknikeri kadrosu bulunmamaktadır. Bakanlık merkez teşkilatına veteriner sağlık teknisyeni ve teknikerin de alınması gerekir.

· Birçok il ve ilçe müdürlüklerinde veteriner sağlık teknisyeni ve teknikerin bulunmaması bir eksikliktir. Veteriner sağlık teknisyeni ve teknikeri sayısının en az 10 bin kadar yükseltilmelidir.

· Serbest veteriner hekim kliniklerinde veteriner sağlık teknisyeni ve teknikeri çalıştırma zorunluluğu serbest veteriner hekim yönetmeliğine konulmalıdır. Çünkü serbest veteriner hekim kliniklerinde konu ile ilgili hiçbir eğitimi bulunmayan kişiler çalıştırılmaktadır.

· Personel eğitimlerinde objektif olunmalıdır. Her meslek için eğitimler, ayrı ayrı düzenlenmelidir.

· Yurt içi ve yurt dışı görevlendirmelerde, veteriner hekimlerle birlikte veteriner sağlık teknisyeni ve teknikerine de yer verilmelidir.

· Emekli olduktan sonra yüksek okul bitiren meslektaşlarımızın daha önce öğretmelerde olduğu gibi intibaklarını sağlayacak düzenlemeler yapılmalıdır.

· Tarım ve Orman İl müdürlerinin yasalardan aldığı güçle norm kadroyu belirlemeleri sebebiyle meslektaşlarımıza norm kadroda yer verilmemektedir.

· Bu sorunların ana kaynağı 2010 yılında yürürlüğe giren 5996 sayılı veteriner hizmetleri, bitki sağlığı, gıda ve yem kanununda yer alan bu tür antidemokratik düzenlenmelerin en kısa sürede değiştirilmesi gerekir.

Değerli katılımcılar:

Bir sektörün tüm işlerini, bütün sorumluluğunu bir unvana (veteriner hekime) yüklerseniz ülke hayvancılığı kalkınamaz. Bu konuda eğitim almış veteriner sağlık teknisyenleri ve teknikerlerin de görüşleri alınmalıdır.

Son söz:

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 36. Maddesi, veteriner sağlık teknisyeni ve teknikeri sağlık personeli olarak tanımlanmıştır. Dolayısıyla bazı düzenlemelerde meslek mensuplarımızın yardımcı sağlık personeli olarak tanımlanması kabul edilebilir bir durum değildir.

Veteriner sağlık teknisyenleri ve teknikerleri Derneği olarak 72 yıldır mesleğimizin ve meslektaşlarımızın hak ve çıkarları için verdiği mücadele ile elde ettiği kazanımlar kamuoyumuz tarafından bilinmektedir.

Veteriner sağlık teknisyenleri derneğinin genel başkanlığını aktif olarak yürüttüğüm yıllarda; 16 meslek örgütüyle birlikte 1989’da başlattığımız kamu çalışanlarının sendikal hak mücadele anlayışımız bugün de aynen devam etmektedir.

Geçmişte; 1965 yılında kurmuş olduğumuz ve 1971 yılında askeri darbeden sonra kapatılan Türkiye Hayvan Sağlığı Memurları Sendikasının bu mücadeleye katkısı hayvan sağlığı çalışanları açısından önemini hala korumaktadır. Veteriner sağlık teknisyenleri ve teknikerleri derneği (VESTED) geçmişte olduğu gibi bugün de gelecekte de ortak mücadele anlayışına her zaman destek vereceğini belirtmek isteriz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Korkmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Ufuk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Ufuk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Ufuk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Ufuk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara'da Hangi Milletvekilini Daha Çok Tanıyorsunuz?
Tüm anketler