GÜNLER GEÇİYOR...

GÜNLER GEÇİYOR...

Günler çok çabuk geçiyor. 31 Mart 2024 seçimlerin üzerinden 20 gün geçti. Seçimden sonra geçen 20 günlük süreç içerisinde nerede hata yaptıklarını analiz etmeleri gerekiyor. Yılların ana muhalefet partisi CHP, nihayet bu seçimlerden başarılı çıktı. 2019 seçimlerinde eline geçirdiği 11 büyükşehir belediyesinden 10’unu elinde tutmasını bildi. 31 Mart 2024 seçimlerinde kazandığı büyükşehir belediyesine 4 daha ekledi. Toplamda 14 büyükşehir ie 21 küçük şehir olmak üzere 35 ilde seçimleri kazandı.

***

2002’den bu yana AKP’nin ilk kez CHP’nin gerisine düştüğü görüldü. 31 Mart seçimleri analiz edildiğinde, nüfusun ve sanayinin güçlü olduğu illerde CHP’nin başarılı olduğu ortaya çıktı. bir hayli

Artık belediyelerde yılların ana muhalefet partisi CHP konuşacak, yılların iktidar partisi AKP dinleyecek.

***

İktidarda kalabilmenin zorluğuna sıkça değinmiştik. Muhalefetin görevi, iktidarın yaptığı yanlışları ortaya koymaktır. CHP bu konuda muhalefet görevini son seçimde başarıyla yürütmüştür. İktidarın açık yönlerini kamuoyuna duyurmayı başarmıştır.

Dile kolay geliyor… CHP 1950’den bu yana bir türlü tek başına iktidar olamadı. Muhalefette kalmanın sıkıntılarını hep yaşadı. CHP genel başkanı Bülent Ecevit 1973 genel seçimlerinde yüzde 33.30 olan oy oranını 1977 genel seçimlerinde yüzde 41.70’e çıkarmıştı. Anılan tarihlerden sonra hep geriye giden CHP yeni seçilen genel başkan Özgür Özel’in gayretleri sayesinde 31 Mart 2024 yerel yönetimlerin seçimlerinde partinin oyunu yüzde 37.77 oranına çıkarmayı başarmıştır.

Yıllardır iktidar erkini elinde tutan AKP nerede yanlış yapmıştı. CHP iktidarın yanlışını nasıl ortaya çıkarmıştı. Bu husustaki düşüncelerimi bundan önceki sayılarda paylaşmıştım sizlerle. Yine hatırlayacaksınız. 31 Mart seçimlerini belirleyecek olan kesimin emekliler olacağına dikkati çekmiştik.

Sağ iktidarların CHP’ye karşı tutum ve davranışları kamuoyumuz tarafından bilinmektedir. Aynı hataya CHP’nin düşmemesi gerekir. Toplumun tüm kesimini kucaklaması kaçınılmazdır. Toplumun yıllardır kangrenleşmiş sorunlarına demokratik yaklaşımla, ayrıştırıcı dil kullanmadan çözüm bulması gerekir. CHP, önceki dönemlerde olduğu gibi incir kabuğunu doldurmayan boş işlerle uğraşmamalıdır.

Yine hatırlanacağı üzere aday kadrolarının eğitimli, liyakatli, donanımlı ve güvenirli olmasını sıkça dile getirmiştik. Başarının dayanışmadan, çalışmadan ve toplumu kucaklamadan geçeceğine de sıkça vurgu yapılmıştık.

***

Sevgili okurlarım;

Bu tür düşüncelerimi Ankara il genel meclis üyesi olarak görev yaptığım 2009-2014 yılları arasında Meclis başkanlığına vermiş olduğum 256 adet önerge ile dile getirmiştik. Ayrıca komisyon raporları üzerine yaptığım konuşmalarla Adalet ve Kalkınma Partisini nasıl köşeye sıkıştırdığımı hatırlayacaksınız.

Muhalefetin görevi iktidara yol göstermektir. Bugün muhalefet konumuna düşen Adalet ve Kalkınma Partisi de aynı yolu izleyecektir. Fırsat buldukça Cumhuriyet Halk Partisi belediyelerini köşeye sıkıştırmak için arayışa girecektir.

***

CHP yerel yönetimlerin seçimlerinde oyların yüzde 37,74’ünü alarak birinci parti oldu. 81 il belediyesinden 35’ini kazandı. AKP ise Cumhur İttifakı ile birlikte yüzde 35 oy oranıyla 24 ili belediyesini alarak ikinci parti konumuna düştü.

***

CHP 31 Mart 2019 seçimlerinde kazandığı Ankara, İstanbul, İzmir, Muğla, Aydın, Eskişehir, Tekirdağ, Antalya, Mersin, Adana, Hatay gibi 11 büyükşehir belediye başkanlığından 10 tanesini elinde tutmayı başardı. Hatay’da ise yaptığı bariz hatalarla seçimleri Adalet ve Kalkınma Partisine kaptırması düşündürücüdür!

AKP, 2019 yerel seçimlerde kazandığı 15 büyükşehirden 3’ünü Balıkesir, Bursa ve Denizli büyükşehir belediyesini CHP’ye, Şanlı Urfa büyükşehir belediyesini ise Yeniden Refah Partisine kaptırmış olması düşündürücüdür!

MHP, 2019 seçimlerinde kazandığı Manisa büyükşehir belediyesini bu kez CHP’ye kaptırmış olması düşündürücüdür!

HDP (DEM) 2019 seçimlerinde elinde bulundurduğu Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlığını bu seçimde de elinde tutmayı başarmıştır.

***

Yazımızın bu bölümünde CHP’nin kazandığı illeri ve oy oranlarını (alfabetik sıraya göre) siz değerli okurlarımın hoş görüsüne güvenerek paylaşmak istedim.

***

Adana’yı yüzde 46.54, Adıyaman’ı yüzde 49.74, Afyon’u yüzde 50.73, Ankara’yı yüzde 60.35, Antalya’yı yüzde 48.64, Amasya’yı yüzde 42.84, Artvin’i yüzde 45.26, Aydın’ı yüzde 50.53, Balıkesir’i yüzde 51.10, Bilecik’i yüzde 48.88, Bolu’yu yüzde 52.79, Burdur’u yüzde 46.28, Bursa’yı yüzde 47.60, Çanakkale’yi yüzde 39.70, Denizl’yi yüzde 48.04, Edirne’yi yüzde 46.77, Eskişehir’i yüzde 51.02, Giresun’u yüzde 54.56, Mersin’i yüzde 59.50, İstanbul’u yüzde 51.09, İzmir’i yüzde 48.48, Kastamonu’yu yüzde 48.99, Kırşehir’i yüzde 52.86, Kütahya’yı yüzde 29.69, Manisa’yı yüzde 57.21, Muğla’yı yüzde 54.90, Sinop’u yüzde 49.36, Tekirdağ’ı yüzde 50.15, Uşak’ı yüzde 40.88, Zonguldak’ı yüzde 54.52, Kırıkkale’yi yüzde 49.90, Bartın’ı yüzde 51.89, Ardahan’ı yüzde 45.06, Yalova’yı yüzde 46.39, Kilis’i yüzde 41.98 oy oranıyla kazanmıştır. Bu arada CHP’nin Kırklareli ilini MHP’ye kaptırmış olmasına da bir vurgu yapalım!

***

Sevgili okurlarım:

Diğer partiler üzerine yorumu başka bir yazıda değerlendireceğiz. CHP de AKP de ve diğer partiler de çalışmalarına hız vermeleri gerekiyor. CHP genel başkanı Özgür Özel’in belediye başkanlarının bir aylık, üç aylık, altı aylık notlarla takip edeceğiz demesini olumlu buluyorum. Fakat il genel meclisi ve belediye meclis üyelerini bu kapsama dahil etmemiş olmasını yadırgadım. CHP öncelikli olarak Demokratik olmayan Tüzüğü en kısa zamanda değiştirmesi gerekiyor!

***

Yine öneki yazılarımda tüm aday adaylarının not sistemiyle süzgeçten geçirildikten sonra değerlendirilmesini hatırlatmıştık.

Gerçekten zaman çok çabuk geçiyor. Zamanın nasıl geçtiğinin farkına varamıyoruz. Rehavetten ve üzüntüden uzaklaşmamız gerekiyor. Söylemesi bizden, takdir sizlerden…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Korkmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Ufuk Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Ufuk Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Ufuk Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Ufuk Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Ankara'da Hangi Milletvekilini Daha Çok Tanıyorsunuz?