BAYRAM ERDEM Anadolu Cem Evleri Derneği Genel Başkanı
Köşe Yazarı
BAYRAM ERDEM Anadolu Cem Evleri Derneği Genel Başkanı
 

ALEVİLİĞİN TEMEL KURALLARI

Allah Muhammed Ali üçlemesi, Aleviliğin inanç sisteminde ve edebiyatında son derece önemli bir yere sahiptir ve Aleviliğin temel kuralını özetler. 1. Tevhid: Allah’ı tanımaktır. Tektir. Evreni o yaratmıştır. Herşey ona muhtaçtır. Rahim ve Rahman olan odur. Esirgeyen bağışlayan da odur. Ondan öncesi ve sonrası yoktur. Sevmek için evreni, sevilmek için insanları yaratmıştır. Tevhid hakkında Kur’an da pek çok ayet vardır. 2-Nübüvvet: Peygamberliktir. Peygamberliğe ve Hz. Muhammed’in sonunculuğuna inanmaktır. Ondan önceki peygamberlere ve kitapların ilahi olduğuna inanmaktır. Kur’an Hz. Muhammed´e inmiş Allah buyruğudur. Son ilahi kitaptır. Bu inanç Nübüvettin temelidir. 3- İmamet: Nübüvetle (Peygamberlik) gelenAllah emirlerinin, peygamberin Hakka yürümesinden sonra devam ettiren makamdır. Tanrı ilahi emirlerini elçileri ile insanlığa bildirir. Bu emirlerin sürekliliğini sağlamak için imamlık meydana gelmiş. Bu ilahi yasalar peygambere uyan imamlar tarafından uygulanmıştır. Tevhid, Allah’tır. Nübüvvet, Hz. Muhammed’dir. İmamet ise imamların atası olan Hz. Ali’dir. Tevhidi, Nübüvveti, imameti temsil eden bu üç ismi birlikte anmak Tasavvufun temel felsefesidir. Bu üç kutsal varlığa inanmak ibadettir. Sevgidir. Sevmenin en yücesidir. İnsanı kurtaracakta bu sevgidir. Alevilikte inancın özü sevgidir.  #Anadolucemevleridergi
Ekleme Tarihi: 12 Mayıs 2021 - Çarşamba

ALEVİLİĞİN TEMEL KURALLARI

Allah Muhammed Ali üçlemesi, Aleviliğin inanç sisteminde ve edebiyatında son derece önemli bir yere sahiptir ve Aleviliğin temel kuralını özetler.

1. Tevhid: Allah’ı tanımaktır. Tektir. Evreni o yaratmıştır. Herşey ona muhtaçtır. Rahim ve Rahman olan odur. Esirgeyen bağışlayan da odur. Ondan öncesi ve sonrası yoktur. Sevmek için evreni, sevilmek için insanları yaratmıştır. Tevhid hakkında Kur’an da pek çok ayet vardır.

2-Nübüvvet: Peygamberliktir. Peygamberliğe ve Hz. Muhammed’in sonunculuğuna inanmaktır. Ondan önceki peygamberlere ve kitapların ilahi olduğuna inanmaktır. Kur’an Hz. Muhammed´e inmiş Allah buyruğudur. Son ilahi kitaptır. Bu inanç Nübüvettin temelidir.

3- İmamet: Nübüvetle (Peygamberlik) gelenAllah emirlerinin, peygamberin Hakka yürümesinden sonra devam ettiren makamdır. Tanrı ilahi emirlerini elçileri ile insanlığa bildirir. Bu emirlerin sürekliliğini sağlamak için imamlık meydana gelmiş. Bu ilahi yasalar peygambere uyan imamlar tarafından uygulanmıştır. Tevhid, Allah’tır. Nübüvvet, Hz. Muhammed’dir. İmamet ise imamların atası olan Hz. Ali’dir. Tevhidi, Nübüvveti, imameti temsil eden bu üç ismi birlikte anmak Tasavvufun temel felsefesidir. Bu üç kutsal varlığa inanmak ibadettir. Sevgidir. Sevmenin en yücesidir. İnsanı kurtaracakta bu sevgidir.

Alevilikte inancın özü sevgidir. 
#Anadolucemevleridergi

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yeniufukgazetesi.net sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.